۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
گزارش تارنمای آمریکایی از مصاحبه ظریف:

ایران گفت وگو با اروپا و آمریکا را مشروط به اجرای خط اعتباری کرد

تارنمای خبری دیلی بیست امروز(دوشنبه) از مصاحبه وزیر امور خارجه ایران با خبرنگاران گزارش داد و نوشت، تهران مادامی‌که طرح خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری فرانسه اجرایی نشود، گفت و گو با ترامپ و دولت وی را ا

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، به نوشته این تارنمای آمریکایی، «محمد جواد ظریف» که برای شرکت در هفتاد وچهارمین مجمع عمومی‌سازمان ملل متحد به نیویورک رفته، روز گذشته (یکشنبه ۳۱ شهریور) به خبرنگاران گفت: این اعتباری که در مورد آن صحبت می‌کنیم، خیریه نیست. ما کشور ثروتمندی هستیم. این اعتبار به جای نفتی است که قرار بود خریداری شود.

دیلی بیست به نقل از ظریف نوشت که ایران درخواست می‌کند که اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری تا دسامبر ۲۰۱۹ میلادی تمدید شود و از آن زمان به بعد ماهانه سه میلیارد دلار مطالبه خواهد کرد.

ظریف گفت: این راهی برای فرانسه – نه تنها فرانسه بلکه اتحادیه اروپا – بود تا پایبندی به برجام را از سر گیرند. به گفته وی آمریکا با ادامه ممانعت از فروش نفت ایران بالاخره “اهرم فشار” خود را از دست خواهد داد. وی گفت: (کشوری) که به بازار جهانی وابسته است، آنها هستند.

دیلی بیست در ادامه این گزارش به نقل از ظریف نوشت که توافق ۱۵ میلیارد دلاری فقط یکی از چندین خواسته دولت ایران از اتحادیه اروپا و آمریکا است. تهران همچنین می‌خواهد که بتواند نفت خود را فروخته و به درآمدهای ناشی از فروش آن دسترسی داشته باشد. ظریف، تحریم‌های دولت ترامپ را تروریسم اقتصادی خواند. وزیر امور خارجه ایران در مورد «مایک پمپئو» همتای آمریکایی خود گفت: (وی) باید آماده مواجهه با پیامدهای (اقدام‌های خود) در دادگاه جنایی بین المللی باشد.

ظریف در مورد گفت وگوهای تهران و پاریس گفت: هنگامی‌که ما با فرانسه در مورد همه این موارد بحث کردیم – ما به تصمیم آنها احترام می‌گذاریم ولی این امر رافع تعهدات قانونی آنها نیست – آنها به این فکر افتادند که لازم است تا به نوعی از آمریکا چراغ سبز دریافت کنند. این یک تناقض است چرا که اگر آمریکا علاقه مند به فشار حداکثری است، بنابراین نباید به (فرانسویها) چراغ سبز نشان دهد و در این مورد به آنان هشدار دادیم.

ظریف همچنین نقش «مارک دوبوویتز» رئیس اندیشکده راستگرای بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها را در شکل دادن به سیاست دولت ترامپ در برابر ایران اساسی دانست و گفت: مارک دوبوویتز می‌خواست تا اطمینان یابد که نه این رئیس جمهور ونه جانشین آن نتوانند تا روابط با ایران را عادی سازند. به نظر من رئیس جمهور ترامپ روز جمعه دانسته یا نادانسته باب مذاکرات را بست. خزانه داری آمریکا ۲۹ شهریور بانک مرکزی ایران را در کنار صندوق توسعه ملی تحریم کرد.

به نوشته دیلی بیست، ایران در ماه اوت اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها را به اتهام تروریسم اقتصادی تحریم کرد.

ظریف اتهام دخالت ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان را قاطعانه رد کرد و یمنی‌ها را عامل این واقعه دانست و افزود: فکر می‌کنم که (ترامپ) مصمم است تا در کشور ما مداخله نظامی‌نکند ولی دیگرانی هستند که مصمم هستند تا وی را به  درگیری نظامی‌با ایران بکشانند.

به گفته ظریف، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران طرح «ائتلاف برای امید» را این هفته در سازمان ملل مطرح خواهد کرد. ظریف جزئیات این طرح را با خبرنگاران در میان نگذاشت و گفت که این ائتلاف شامل عراق و دیگر کشورهای خلیج فارس که تصمیم به پیوستن به آن بگیرند خواهد شد و بر آزادی کشتیرانی و امنیت انرژی تمرکز خواهد کرد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments