۱۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰

ایران چه وضعیتی در کنترل بیماری‌های غیرواگیر دارد؟

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت:‌ ایران بین ۲۲ کشور منطقه مدیترانه شرقی از لحاظ کنترل بیماری‌های غیرواگیر با اختلاف در رتبه اول و در جهان بین پنج کشور اول قرار دارد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)، افشین استوار درباره وضعیت کنترل بیماری‌های غیرواگیر در ایران افزود: ایران تقریبا به همه شاخص‌های تعریف شده برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر دست یافته، اما به طور مثال موضوع مالیات بر دخانیات یکی از نقطه ضعف‌های ما محسوب می‌شود که انجام نشده است.

وی ادامه داد:‌ ایران کمترین میزان مالیات بر دخانیات را در کشور دارد. همچنین بر اساس بررسی‌های سازمان جهانی بهداشت، پویش‌های رسانه‌ای ایران درباره مصرف دخانیات نیز کامل نیست و در این بخش نمره قبولی نداریم.

به گفته استوار، در مورد مصرف الکل تقریبا وضعیت در همه کشورهای اسلامی‌مشابه است و به طور مثال در دسترس نبودن، عدم تبلیغات مصرف، مالیات و موارد دیگر در این زمینه رعایت می‌شود.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: اگر می‌گوییم در کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر موفق هستیم و در جهان بین پنج کشور اول قرار داریم، اغراق نمی‌کنیم و این یعنی اگر دولت به اندازه کافی به وزارت بهداشت بودجه و منابع تخصیص بدهد، می‌توانیم سلامت مردم را تامین کنیم.

استوار اظهار کرد: حدود ۸۲ درصد از مرگ و میرها در کشور به علت بیماری‌های غیرواگیر اتفاق می‌افتد که حداقل ۷۶ درصد از این میزان به علت ۴ بیماری است.

وی پیش از این نیز به خبرنگار سلامت ایرنا گفته بود: بیماری‌های غیرواگیر در حال حاضر مهم‌ترین عامل تهدیدکننده سلامت انسان است و رویکرد وزارت بهداشت در دوره جدید بیشتر بر پیشگیری متمرکز شده و این در حالی است که مجبوریم بر بیماری‌های غیرواگیر تمرکز کنیم، زیرا ۸۲ درصد مرگ‌ها در کشور به علت این بیماری‌ها اتفاق می‌افتد.

بر اساس سند ملی کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر، ایران باید تا سال ۱۴۰۴ تا میزان ۳۰ درصد از احتمال مرگ زودرس بر اثر این بیماری‌ها را کاهش دهد. ایران از سال ۱۳۹۵ سند ملی کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر را تدوین کرد که این سند در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی تصویب شد و به امضای ۱۱ وزیر و معاون رییس جمهوری رسید. در این سند، اهداف ملی برای کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر تعریف شده و در واقع یک نقشه راه محسوب می‌شود.

بیش از سه چهارم موارد مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر به علت ۴ بیماری اصلی یعنی بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان‌ها و بیماری‌های مزمن تنفسی است. سالانه ۳۸۰ هزار مرگ و میر در کشور اتفاق می‌افتد که ۳۰۰ هزار مورد آن مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است. در حال حاضر هزینه سالانه درمان بیماری‌های غیرواگیر در کشور حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان است که این میزان بالغ بر سه درصد تولید ناخالص ملی می‌شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x