۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹
سفیر ایران در کویت:

ایران خواهان همکاری و هم‌پیمانی با همسایگان است

سفیر کشورمان در کویت سیاست‌های اصولی ایران را بر اساس ایجاد ارتباط سازنده با همسایگان دانست.

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، محمد ایرانی در گفت وگو با روزنامه الجریده گفت: ایران بر این باور است که کشورهای حاشیه خلیج فارس بدون دخالت‌های خارجی می‌توانند امنیت این منطقه حساس را حفظ کنند و منطقه نیازی به حضور نیروهای بیگانه ندارد.

وی با اشاره به مطرح شدن پیشنهاد امضای معاهده عدم تعرض به همسایگان از سوی محمد جواد ظریف و همچنین پیشنهاد تقویت گفت‌وگوهای منطقه‌ای گفت: این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی‌ایران خواهان همکاری و هم‌پیمان شدن با کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌شود.

سفیر کشورمان گفت که سیاست‌های اصولی ایران بر اساس ایجاد ارتباط سازنده با همسایگان است و این سیاست بر حسن همجواری، تقویت اعتماد و همچنین تقویت نقاط مشترک متمرکز است.

محمد ایرانی با اشاره به اینکه برخی ابرقدرت‌ها به حریم ما تجاوز می‌کنند و قبل از هر چیزی به منافع خود فکر می‌کنند و همچنین به دنبال ایجاد تفرقه میان کشورهای همسایه و مسلمان هستند، افزود: بازی خطرناکی که مقامات آمریکایی و خصوصا دونالد ترامپ در پیش گرفته است در همین راستا است. آنها می‌گویند که برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز ائتلاف ایجاد می‌کنند اما هدف اصلی آنها ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه است به خصوص اگر اسرائیل به این ائتلاف بپیوندد.

وی گفت: کشورهای همسایه خطر حضور اسرائیل در منطقه  و نقش آن در ایجاد تنش را به خوبی درک می‌کنند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x