۱۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۴

ایران‌اینترنشنال و مذاکرات ایران و عربستان

مذاکراتی که بین ایران و عربستان در جریان است این هدف را دنبال نمی‌کند که رقابت‌های طبیعی بین ایران و عربستان سعودی را در جنبه‌های مختلف بطور کامل حذف کند. ایران و عربستان سال‌ها باهم رقابت داشته‌اند و این حتی به پیش از انقلاب اسلامی ایران برمی‌گردد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری سلامت؛ برخی تحلیلگران و کاربران شبکه‌های مجازی پس از شروع سلسله مذاکرات بین ایران و عربستان سعودی این سوال را مطرح کرده‌اند که «سرنوشت رسانه‌های فارسی زبان مورد حمایت این کشور -مانند ایران اینترنشنال- چه خواهد شد؟»

دیاکو حسینی، تحلیلگر ارشد مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، با تاکید براینکه این مذاکرات جنبه‌های رقابت‌آمیز میان ایران و عربستان را -از جمله در حوزه‌ی رسانه- متوقف نخواهد کرد، می‌گوید: «البته برای ما طبیعتا در سقف مطالباتمان اهمیت دارد که عربستان سعودی از حمایت شبکه‌های تلویزیونی که هدف نهایی آنها ایجاد یا تشویق بی‌ثباتی -یا بطور کلی‌تر براندازی- است خودداری کند؛ طبعا ممکن است طرف عربستانی هم چنین درخواستی از ایران داشته باشد».

حسینی در پاسخ به اینکه تاثیرات این مذاکرات بر رسانه‌های فارسی زبانی مثل ایران اینترنشنال چه خواهد بود می‌گوید: مذاکراتی که بین ایران و عربستان در جریان است این هدف را دنبال نمی‌کند که رقابت‌های طبیعی بین ایران و عربستان سعودی را در جنبه‌های مختلف بطور کامل حذف کند. ایران و عربستان سال‌ها باهم رقابت داشته‌اند و این حتی به پیش از انقلاب اسلامی ایران برمی‌گردد.

طبیعی است که با ابزارهای جدید مثل رسانه‌ها هم آن رقابت را برای کنترل یا تاثیرگذاری بر افکار عمومی ادامه می‌دهند. بنابراین حتی اگر مذاکراتی که درباره‌ی اختلافات متعدد بین ایران و عربستان در جریان است به نتیجه برسد، معنایش این نیست که قرار است تمامی جنبه‌های رقابت‌آمیز دوکشور از جمله در حوزه‌ی رسانه‌ای متوقف شود.

البته برای ما طبیعتا در سقف مطالباتمان اهمیت دارد که عربستان سعودی از حمایت شبکه‌های تلویزیونی که هدف نهایی آنها ایجاد یا تشویق بی‌ثباتی، یا بطور کلی‌تر براندازی است، خودداری کند؛ طبعا ممکن است طرف عربستانی هم چنین درخواستی از ایران داشته باشد، به هرحال فکر می‌کنم اگر واقع بینانه و روی زمین به موضوع نگاه کنیم به احتمال زیاد اگر این مذاکرات به نتیجه برسد تمام این جنبه‌ها و مطالبات را برآورده نخواهد کرد و این فضای رسانه‌ای که ما می‌بینیم شاید با یک شدت کمتر و مقداری معقول‌تر در راستای اهداف متفاوت ایران و عربستان پیش رود و ادامه پیدا کند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments