۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰

آثار مصرف داروهای ضد ایدز و واکسن «ب‌ث‌ژ» در کاهش احتمال ابتلا به کرونا

یک متخصص بیماری‌های عفونی ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص چرایی پایین بودن آمار ابتلا به کرونا در بیماران HIV مثبت، در عین حال از تاثیرات واکسن «ب‌ث‌ژ» در تقویت سیستم ایمنی و آثار آن بر کرونا، سخن گفت.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت) دکتر مسعود مردانی در خصوص چرایی پایین بودن آمار ابتلای بیماران ایدز ی به کرونا گفت: برخی بیماران HIV داروهای ضد ویروسی برای کنترل بیماری خود مصرف می‌کنند که تا ۳۰ درصد نیز بر روی بیماری کرونا موثر است. همچنین از آنجایی که این افراد سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند، خودشان بیشتر نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند.

وی افزود: مطالعات در سطح جهان نشان می‌دهد با اینکه مبتلایان به HIV با نقص سیستم ایمنی روبرو هستند اما، بیش از حد معمول به کرونا مبتلا نشده‌اند؛ در حالی که تصور ما خلاف این موضوع بود.

مردانی با بیان اینکه دو داروی ضد HIV به نام‌های «کلترا» و «آتانازاویر» در درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ استفاده می‌شود، تصریح کرد: پس فرد مبتلا به ایدز یا به کرونا مبتلا نمی‌شود و یا بر اثر مصرف این داروها ممکن است آثار وسیعی از بیماری مشاهده نکند. مطالعات اولیه در مورد کیس‌های مبتلا به HIV در ایران نشان می‌دهد ابتلای به کرونا در این بیماران موارد زیادی نبوده است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر واکسن «ب‌ث‌ژ» در کاهش موارد ابتلای کرونا، خاطرنشان کرد: مطالعات نشان می‌دهد امکان ابتلا به کرونا در افرادی که در بدو تولد این واکسن را دریافت کرده‌اند، کمتر است. این واکسن سیستم ایمنی افراد را یک مقداری تقویت می‌کند و یکی از علل تفاوت آمار ابتلا در ایران با کشورهایی مانند ایتالیا و فرانسه این است که این واکسن در بدو تولد در این کشورها تزریق نمی‌شود.

 

خبرنگار: نسترن صائبی

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments