۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷
رئیس نمایشگاه بین المللی فارمکس:

ایجاد بیش ۱۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی در تولید مواد موثره دارویی نسبت به سال گذشته

رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی گفت: بیش 100 میلیون دلار صرفه جویی ارزی در تولید مواد موثره دارویی نسبت به سال گذشته در کشور ایجاد شده است.

گزارش خبرنگار گروه سلامت گروه اجتماعی خبرگزاری طبنا(خبرگزاری سلامت) اختراعی، رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی در خصوص اهداف نمایشگاه فارمکس ۲۰۲۰ گفت: مهم ترین هدف و تفاوت نمایشگاه فارمکس ۲۰۲۰ با سایر رویدادهای مشابه این حوزه، ملاقات رودرروی صاحبان دانش فنی تولید مواد موثره دارویی و مواد شیمیایی وابسته مثل مواد واسطه با مصرف کنندگان و آن هایی که تمایل به سرمایه گذاری دارند است و إن شاءألله نتیجه نمایشگاه منجر به انعقاد قراردادهای متعدد نقل و انتقال دانش فنی شود.

رئیس نمایشگاه بین المللی فارمکس ۲۰۲۰ در خصوص راهکارهای اجرایی جهت بسترسازی نقل و انتقالات دانش فنی افزود:در داخل کشور دو گروه متفاوت در حوزه صاحبان دانش فنی وجود دارد. گروه اول، نهاد های تحقیقاتی و دانشگاهی هستند که سال‌هاست روی تولید مواد شیمیایی و مواد دارویی کار می کنند، مانند شرکت های دانش بنیان و شرکت های شتاب دهنده و …، که همگی جهت حضور در این نمایشگاه ابراز علاقه کرده اند.

وی افزود: گروه دوم، شرکت های تولیدکننده هستند. در حال حاضر برای بسیاری از تولیدکننده های داخلی، تعداد اقلامی که در لیست دارویی شان وجود دارد، بیشتر از ظرفیت تولیدی شان است چراکه تا همین چند ماه پیش، بخش عمده ای از بازار دارویی کشور در اختیار واردکننده های دارو قرار داشت. وارد کنندگان در دو محور داروی تحت لیسانس و داروهای سفارشی که در خارج از کشور تولید و وارد می شد، بازار را در دست گرفته بودند، اما اخیراً که با تدابیر خوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو، از بسیاری از واردات بی مورد، به حد قابل توجهی جلوگیری شده است، ظرفیت شرکت های داروسازی و کارخانجات تولیدکننده مواد موثره و بسته بندی عملاً بین ۳۰ تا ۴۰ درصد در هر محصول افزایش پیدا کرده است.

اختراعی با اشاره به اینکه عمده شرکت های تولیدکننده مواد موثره ما چند منظوره هستند و اقلام متعددی را تولید می کنند، تأکید کرد:وقتی که ظرفیت همه اقلام همزمان بالا می رود، طبیعتاً امکان تولید همه این مواد در بلندمدت وجود نخواهد داشت. بنابراین تولیدکننده ها با دسته بندی محصولات، برخی از اقلام که نزدیک تر به خانواده محصولات شان است یا از لحاظ اقتصادی و فنی بیشتر به آن احاطه دارند، نگه می دارند و تولید سایر اقلام را به اجبار کنار می گذارند.

‏وی اضافه کرد: در چنین شرایطی، چه فرصتی بهتر از یک نمایشگاه تخصصی مانند فارمکس ۲۰۲۰ که تولیدکنندگان دانش فنی تولید اقلام کنار گذاشته شده را به صورت مدت دار یا نقدی در اختیار سایر سرمایه گذارانی بگذارند که تازه وارد بازار شده اند یا تعداد مولکول های تولیدی کمتر از ظرفیت تولید خود دارند.

اختراعی خاطرنشان کرد: این گروه در واقع گروه دوم صاحبان دانش فنی هستند که تجربیات خوبی دارند، منابع را به خوبی می شناسند، سال ها تجربه تولید دارند و خیلی راحت می توانند نرم افزار را منتقل کنند و حتی نیروهای انسانی را در نقل و انتقالات، آموزش دهند.

وی تأکید کرد:سعی می کنیم تا یک ماه قبل از نمایشگاه، فهرستی از مولکول های داخلی و خارجی آماده جهت انتقال دانش فنی را منتشر کنیم و امیدواریم در این نمایشگاه بتوانیم به عنوان یک واسطه در انتقال دانش فنی، موفقیت های بزرگی را کسب کنیم.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه تأثیر نمایشگاه فارمکس بر تکمیل زنجیره تأمین گفت:سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی فارغ از نمایشگاه فارمکس ۲۰۲۰، اقدامات دیگری در حوزه تکمیل زنجیره تأمین در دست اجرا دارد، از جمله می توان به چاپ و نشر کتاب «تبدیل مواد پایه به واسطه دارویی» اشاره کرد که در آن روش های تولید و مطالعات اقتصادی تولید مولکول های جدید در حوزه مواد واسطه ارائه می شود.

همچنین تسهیلات بانکی با همکاری بانک های کارآفرین و پارسیان در اختیار تولیدکننده ها قرار گرفته است و هفته آینده نیز با مسئولین وزارت صمت جلساتی برگزار خواهد شد که بتوانیم بخش عمده ای از تسهیلات تبصره ۱۸ را در سال جاری برای تولیدکننده ها اخذ کنیم.

برآورد ما این است که در سال جاری بیش از ۱۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی در حوزه تولید مواد موثره دارویی افزون بر مقادیر سال گذشته ایجاد خواهد شد.

اختراعی بیان کرد: مولکول های جدید زیادی در شرف تولید داریم که فعالیت های اصلی تکمیل زنجیره تأمین در این بخش خواهد بود. امیدوارم نمایشگاه فرصتی باشد برای اینکه در حوزه نقل و انتقال دانش فنی جهت تسهیل و تسریع رسیدن به مراحل خودکفایی نتایج خوبی داشته باشد.

وی در خصوص حضور کشورهای خارجی در نمایشگاه بین المللی فارمکس ۲۰۲۰ تصریح کرد:نمایشگاه فارمکس فرصت بسیار ایده آلی برای تولیدکنندگان مواد موثره دارویی خارجی است که می توانند با کمک به تولیدکننده های ایرانی در انتقال دانش فنی محصولات خود، روی کل بازار ایران حساب باز کنند و آن ها این مورد را به خوبی درک کرده اند. در نمایشگاه ایران فارما که توسط سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی در سال جاری برگزار شد، حضور کمپانی های خارجی واقعاً دیدنی بود و کار بزرگی انجام شد که باید به دست اندرکاران آن تبریک بگوییم.البته این مرحله ای از خودکفایی است و مرحله بعد در واقع تولید مواد پایه و مواد میانی است و همانطور که پیش تر گفته شد، برنامه های ویژه ای در این حوزه هم در حال اجراست.

رئیس نمایشگاه بین المللی فارمکس ۲۰۲۰ در پایان با تأکید بر الزام همدلی و رفع اختلافات بین تأمین کنندگان و مصرف کنندگان مواد موثره دارویی در داخل کشور گفت:در سال گذشته کماکان شاهد هجوم کالاهای خارجی رقیب در بازار داخلی بودیم اما در سال جاری بسیاری از شرکت هایی که از خارج مواد موثره، بسته بندی و یا کالای آماده را وارد می کردند مجبور به تأمین نیاز خود از تولیدکننده های داخلی شدند که البته در این زمینه مباحثی در خصوص پروتکل های پرداخت وجه و مسائل کمی و کیفی مطرح می گردد.

اختراعی اظهار کرد: در زمینه کیفیت محصولات به دلیل وجود نظارت ها و استانداردهای بین المللی، می توان گفت تقریباً همه محصولات ایرانی از لحاظ کیفی مشکلی ندارند، اما در حوزه ورود یک تأمین کننده جدید، همچنان مشکلاتی وجود دارد. بنابراین نیازمندی به مذاکره بین تأمین کننده و مصرف کننده اجتناب ناپذیر است.

‏انتهای پیام

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of