Saturday 30 May 2020 | شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۹
بازدید: 149
عرفانی در گفتگو با طبنا:

اگر تب و سرفه شدید طولانی شد دچار سندروم حاد تنفسی شده‌اید

رئیس مرکز بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت گفت: اگر تب و سرفه شدید شما طولانی شد باید به پزشک مراجعه کنید زیرا به آنفولانزا یا سندروم حاد تنفسی دچار شده‌اید.

حسین عرفانی در گفتگو با خبرنگار بهداشت طبنا(خبرگزاری سلامت) گفت: آنفولانزا دو علامت شایع دارد که شامل تب و سرفه است اما با این وجود فردی که دچار این علائم است می تواند سردرد و بدن درد داشته باشد یا نداشته باشد.

وی افزود: اگر فردی این علائم را داشت و مدت زمان این عوارض طولانی شد دچار سندروم حاد تنفسی شده است.

عرفانی در ادامه خاطر نشان کرد: نیازی نیست اگر فردی در روز اول تب و سرفه داشت به پزشک متخصص مراجعه کند زیرا ۸۰ درصد از انواع آنفولانزا سه روز دوره زمانی نیاز دارند تا درمان شوند .

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماریهای واگیردار وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: سه روز تب و سرفه برای آنفولانزا سیر طبیعی است اما اگر به روز چهارم و پنجم رسید و تب کنترل نشد فرد باید به پزشک مراجعه کند تا پزشک صدای ریه را بشنود و از عفونت ریه مطلع شود

رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: آنچه که در دنیا توسط سازمان جهانی بهداشت توصیه شده، مراقبت دیده ور آنفلوآنزا است و به این ترتیب در تمامی دنیا نیازی نیست که تمامی موارد آنفلوآنزا تشخیص داده شوند.

وی توضیح داد: بر همین اساس در سطح دنیا ۱۴۰ پایگاه دیده ور وجود دارد که یکی از آنها در کشور ما در تهران و در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران مستقر است و کارش هم این است که با ۱۴ آزمایشگاه منطقه ای در کشور، از موارد سرپایی و شدید بستری در بیمارستان نمونه هایی را انتخاب می کنند و مورد آزمایش قرار می دهند تا بتوانند تاریخ وقوع اپیدمی را مشخص کنند، نوع سوش و عامل بیماری زایی که بر اساس آن همه گیری شده را معرفی کنند و سیر اپیدمی را دنبال و کنترل آن را اعلام کنند. ما بر اساس اطلاعات همین سیستم مراقبتی دقیق است که می دانیم در کجای کشور و با چه حجمی و چه عامل بیماری زایی و چه شدتی، بیماری در حال پخش در کدوم گروه های سنی جامعه است.

وی استراحت را راه درمان آنفولانزا عنوان کرد و افزود: آنفولانزا به شدت قابل انتقال است و به همین دلیل باید نکات ایمنی را به شدت رعایت کرد.

عرفانی خاطر نشان کرد: وظیفه ما در وزارت بهداشت این است که مدت زمان اپیدمی را کم کنیم تا موارد خفیف به موارد شدید تبدیل نشوند.

 

خبرنگار: محمدرضا دژم

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of