۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۴
عضو هیات علمی‌دانشگاه علوم پزشکی:

اکو قلب جنین از نارسایی قلبی پیشگیری می‌کند

عضو هیات علمی‌دانشگاه علوم پزشکی تهران از آنومالی‌های قلبی جنین به عنوان یکی از شایع ترین آنومالی‌های دوره جنینی نام برد.

به گزارش خبرنگار سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت)، بهناز مرادی در حاشیه کنفرانس یک روزه اکوی قلب جنین که در مرکز همایش‌های پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، گفت: هدف از برگزاری این کنفرانس یک روزه، آشنایی همکاران رادیولوژیست با آنومالی‌های قلبی دوره جنینی است.

دبیر علمی‌کنفرانس یک روزه اکوی قلب جنین، از آنومالی‌های قلبی جنین به عنوان یکی از شایع ترین آنومالی‌های دوره جنینی نام برد و افزود: ۵۰ درصد این موارد بعد از تولد تشخیص داده می‌شود و در نتیجه مشکلاتی برای دوران بارداری مادر به وجود می‌آید.

این رادیولوژیست، بر اهمیت تشخیص زودهنگام اختلالات ساختاری قلب جنین تا قبل از ۱۹ هفتگی دوران بارداری مادر تاکید کرد و گفت: چون تا این دوره ساختار قلب جنین به طور کامل شکل نگرفته است، امکان صدور مجوز قانونی سقط وجود دارد و بعد از آن، پزشک نمی‌تواند این مجوز را صادر کند.

مرادی با عنوان این مطلب که تولد نوزاد با این عارضه می‌تواند مشکلاتی برای او ایجاد کند، ادامه داد: در مواردی هم جنین با چنین عارضه ای قبل از پایان دوران بارداری مادر، فوت می‌کند.

وی با اشاره به اهمیت انجام اکوی قلب جنین در دو نوبت توسط اکوکاردیوگرافیست، گفت: این عارضه دو درصد از آنومالی‌های قلبی دوره جنینی را شامل می‌شود. به عبارتی، از هر ۱۰۰ جنین، دو جنین با چنین عارضه ای مواجه می‌شوند که مواردی از آنها مادرزادی است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x