۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۱
استاندار همدان:

اولویت اصلی مجریان انتخابات مشارکت حداکثری مردم است

استاندار همدان تاکید کرد که اولویت محوری و فصل الخطاب مجریان در روند برگزاری انتخابات، اجرای مُر قانون با هدف جلب اعتماد و فراهم کردن زمینه مشارکت پرشور و حداکثری مردم در این رویداد مهم سیاسی، اجتماعی است.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ «سیدسعید شاهرخی» روز یکشنبه در جلسه ستاد انتخابات استان همدان، اظهار داشت: بررسی آخرین وضعیت و عملکرد کمیته های ستاد انتخابات در سطح استان و همچنین هیات های شهرستانی، گویای آمادگی مناسب و قابل توجه دست اندرکاران برای برگزاری انتخاباتی پرشور و حداکثری است.

وی با تاکید بر ضرورت تداوم آمادگی مجریان برای برگزاری انتخاباتی قانونمند و حداکثری در استان همدان، تصریح کرد: سوابق و تجارب ارزنده اعضای ستاد انتخابات و انگیزه بالای معتمدان عضو هیات های اجرایی، شرایط و زمینه آمادگی مناسب برای برگزاری انتخاباتی سالم و قانونمند با امنیت بالا را فراهم کرده است.

استاندار همدان به مردم اطمینان داد که در روزهای باقی مانده تا برگزاری انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ عوامل حوزه های اجرا و نظارت انتخابات در این استان همه توان خود را برای مشارکت حداکثری و پرشور مردم به کار خواهند گرفت.

شاهرخی گفت: بر اساس تعهدی که به مردم داده‌ایم انتخابات پیش رو را  ۱۰۰ درصد قانونمند و سالم برگزار کرده و به عنوان امانتداری صدیق از رای و نظر مردم صیانت خواهیم کرد.

وی گفت: هیات های اجرایی به شکل قانونمند صلاحیت نامزدهای انتخابات(شوراها و میاندوره ای مجلس) را مستند به قانون و مدارک متقن بررسی کردند که تایید صلاحیت اکثریت داوطلبان در این هیات ها، موجب خرسندی است ضمن اینکه زمینه ساز حضور سلایق مختلف برای مشارکت حداکثری و فعالانه مردم نیز خواهد شد.

استاندار همدان گفت: براساس نتایج حاصله از گزارش ستاد انتخابات استان همدان، صلاحیت ۹۵.۵ درصد نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر در استان تایید شده که این نشان از دقت نظر و توجه مجریان انتخابات است.

شاهرخی افزود: همچنین از مجموع ۶۹ داوطلب انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در حوزه بهار و کبودراهنگ، صلاحیت ۹۵.۷ درصد نامزدها تایید شده که با رد صلاحیت سه نفر و انصراف پنج نفر دیگر، شمار نامزدهای تایید صلاحیت شده برای انتخابات این حوزه به ۶۱ نفر رسیده است.

نظر و سلیقه شخصی ملاک بررسی صلاحیت داوطلبان نباشد

استاندار همدان در ادامه تاکید کرد که با توجه به تصریح قانون و وزارت کشور، ملاک اصلی در بررسی صلاحیت افراد باید مُر قانون باشد، یعنی عوامل دست اندرکار حق ندارند براساس سلیقه و نظر شخصی در این زمینه اقدام کنند و تنها ملاک در بررسی صلاحیت افراد، ضوابط قانونی و نظر مراجع چهارگانه است.

شاهرخی افزود: طبق قانون اعلام نظر رسمی چهار مرجع «اطلاعات، دادگستری، نیروی انتظامی و ثبت اسناد» ملاک بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات است.

وی گفت: در فرایند ثبت نام و بررسی صلاحیت داوطلبان، سلیقه، نظر شخصی و دیدگاه های فراقانونی به هیچ عنوان ملاک و معیار نیست و تنها ملاک بررسی صلاحیت، اعمال قانون براساس نظر مراجع چهارگانه است.

وی خواستار تعامل و همکاری نزدیک هیات های اجرایی و نظارت با رعایت حدود قانونی در روند برگزاری انتخابات شد و گفت: هیات نطارت به ما در اجرای قانونمند کارها کمک می کند با این اوصاف در اعمال و اجرای برنامه ها نظر شخصی اعضای هیات های اجرایی و نظارت ملاک نیست و ملاک اصلی برای همکاری این دو مجموعه، قانون است.

امنیت میتینگ های انتخاباتی را فراهم کنیم

نماینده عالی دولت در استان همدان گفت: کمیته امنیتی ستاد انتخابات استان همدان مکلف به برقراری امنیت برای برگزاری نشست ها و میتینگ های انتخاباتی با اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی برای همه گروه ها و سلیقه های نقش آفرین در انتخابات برای تحقق مشارکت حداکثری مردم است.

شاهرخی افزود: شاخص مهم انتخابات در کنار سلامت، قانونمداری و مشارکت حداکثری، امنیت انتخابات است که همه متولیان امر در این زمینه تلاش و کوشش لازم را خواهند داشت.

وی با بیان اینکه فلسفه هیات بازرسی، نظارت بر روند اجرای قانونی انتخابات است، تاکید کرد: هیات بازرسی به دنبال مچ گیری نیست بلکه یاریگر مجریان و ناظران انتخابات با ارائه به موقع مسائل و گزارش ها خواهد بود.

استان همدان با ۱۰ شهرستان، هفت حوزه اصلی و ۱۹ حوزه فرعی (شامل سه شهرستان و ۱۶ بخشداری) دارای ۹ کرسی در مجلس شورای اسلامی است.

ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی روستا در ۹۱۷ روستای استان همدان و ۲ تیره عشایری «جمور» و «ترکاشوند» برگزار می‌شود.

در این دوره از انتخابات ۲ هزار و ۹۶۶ نفر به عنوان اعضای شورای روستاها و ۱۷۴ نیز به عنوان عضو شورای شهر و در مجموع سه هزار و ۱۴۰ نفر به عنوان منتخبان ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان همدان برگزیده خواهند شد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس یازدهم شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری ۲۸ خرداد امسال برگزار می شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x