Sunday 23 February 2020 | یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
بازدید: 39

اهمیت ورزش در هفته‌های اول بارداری

محققان دانشگاه گرانادا در اسپانیا در بررسی‌های خود بین کم‌تحرکی یا فعالیت فیزیکی هدفمند و شرایط ایمونومتابولیک زنان باردار، ارتباطی پیدا کردند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، بارداری، مرحله مهمی است که با تغییرات پیچیده در سیستم غدد درون‌ریز و مقدار ایمونومتابولیک خودش را نشان می‌دهد. در این مرحله وضعیت فیزیولوژی زن باردار در حالتی قرار می‌گیرد که سلامت او و کودکش را حفظ کند.

اما هفته‌های اول بارداری، نقصی در این مکانیسم وجود دارد که می‌تواند زنان باردار را در شرایط بغرنجی قرار داده و سلامت آنها و کودک‌شان را به خطر اندازد.

منظور از ایمونومتابولیسم، تعامل بین سیستم ایمنی و وضعیت سوخت‌وسازی بدن است که هر نوع اختلالی در آن، مشکلاتی به وجود می‌آورد.

سال‌هاست که محققان در تلاش‌اند ترفندهایی بیابند تا این شرایط فیزیکی زنان باردار به‌خوبی تنظیم شود و آنها در وضعیت خطرناک قرار نگیرند.

در گذشته محققان، سبک زندگی را روی وضعیت محیط زیست داخل رحم موثر می‌دانستند و می‌گفتند هر چه مادران، زمان کم‌تحرکی خود را کم و فعالیت فیزیکی‌اش را بیشتر کنند، می‌توانند واکنش‌های ایمونومتابولیک بدن خود را بهتر کنترل کرده و بارداری سالم‌تری داشته باشند.

اما در مورد اثبات این نظریه‌، بررسی‌های بسیار کمی انجام شده بود و نتایج آن بررسی‌ها هم روشن و واضح نبودند. علاوه بر آن، این موضوع در زنان بارداری که دچار اختلال‌های متابولیک نبودند هم بررسی نشده بود.

اخیرا محققان دانشگاه گرانادا برای اولین بار وضعیت کم‌تحرکی و همچنین فعالیت فیزیکی هدفمند در زنان باردار را بررسی کردند و بین آن و غلظت سیستمی گلیسمی، لیپید و علایم التهابی در هفته‌های اول بارداری، ارتباطی پیدا کردند.

این تحقیق با عنوان «حاملگی و تناسب اندام» از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ انجام شد.

محققان اسپانیایی در این تحقیق مشاهده کردند، فعالیت فیزیکی بیشتر –از ورزش‌های متعادل گرفته تا شدید- در کنار ورزش‌هایی که برای هفته‌های اول بارداری به زنان باردار توصیه می‌شود، می‌تواند از غلظت «اینترلوکین ۱ بتا» و «اینترفرون گاما» می‌کاهد و مقدار «اینترلوکین ۸» را افزایش دهد.

به عبارت دیگر فعالیت فیزیکی روی علایم فیزیولوژی مربوط به التهاب، رگ‌زایی، تنظیم متابولیک و غیره، اثر مثبت می‌گذارد. البته محققان هیچ ارتباط مشخصی بین زمان بی‌تحرکی یا مقدار فعالیت فیزیکی با علایم گلیسمی و لیپید پیدا نکردند.

محققان اسپانیایی در پایان بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند، زنان باردار هرچه بیشتر فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی داشته باشند، بهتر می‌توانند واکنش‌های ایمونومتابولیک خود را در هفته‌های اول بارداری تنظیم و بارداری سالمی را شروع کنند.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، زنان باردار برای داشتن بارداری موفق، باید با انجام دادن حرکات فیزیکی مکانیسم‌های ایمونومتابولیک بدن خود را در وضعیت متعادل قرار دهند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of