Saturday 6 June 2020 | شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
بازدید: 135

اهمیت ورزش برای بازماندگان سرطان

بررسی‌ها نشان می‌دهد که ورزش بخش مهمی از فرآیند بهبودی بازماندگان سرطان است و محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا در این مورد دستورالعمل‌هایی ارائه داده‌اند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، با توجه به اینکه روزبه‌روز به تعداد بازماندگان سرطان افزوده می‌شود، شواهد نشان داده است که ورزش می‌تواند روند بهبودی آنها را تسریع کند. اما بیشتر بازماندگان نمی‌دانند که چه مقدار ورزش و چه نوع ورزشی باید انجام دهند.

اخیرا محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا، با همراهی گروهی از ۴۰ متخصص بین‌المللی، در این زمینه بررسی‌هایی انجام داده‌ و دستورالعمل‌هایی آماده کرده‌اند.

در این دستورالعمل، بازماندگان سرطان به‌طور کلی باید هفته‌ای سه‌ بار و هر بار نیم ساعت ورزش‌های هوازی و استقامتی انجام دهند. این دستورالعمل جدید، راهنمایی قدیمی را که ۱۰ سال پیش در اختیار مردم گذاشته است را کنار می‌گذارد. در آن زمان محققان آمریکایی گفته بودند که بازماندگان سرطان باید مانند همه مردم هفته‌ای ۱۵۰ دقیقه ورزش کنند.

بنابه گفته این محققان، ورزش روشی امن و مفید برای کاهش اثرات بد درمان‌های مربوط به سرطان است که معمولا سلامت جسم و ذهن بیماران را درگیر می‌کند. اما نوع ورزش و مقدار آن نیز مهم است که تاکنون اثرات آن کاملا بررسی نشده بود.

راهنمایی جدید این محققان به عبارت زیر است:

ورزش به منظور پیشگیری از سرطان و کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان رایج، مانند سرطان روده بزرگ، سینه، مخاط رحم، کلیه، مثانه، مری و معده، برای تمام بزرگسالان ضروری است.

ورزش نرخ بقای بازماندگان سرطان، به‌ویژه سرطان‌های سینه، روده و پروستات را افزایش می‌دهد.

ورزش هنگام و بعد از درمان‌های مربوط به سرطان، خستگی، اضطراب، افسردگی، عملکرد بد فیزیکی، شرایط نامطلوب زندگی را کاهش می‌دهد و جلوی شدت بیماری لنف‌ادم (lymphedema) را می‌گیرد. در این بیماری، عضوی از بدن به دلیل رشد ناقص بافت لنفاوی یا آسیب به بافت لنفاوی، دچار تورم غیرطبیعی می‌شود.

بررسی‌های این محققان نشان داده است که ورزش می‌تواند بیماران مبتلا به سرطان را در شرایط مطلوبی قرار دهد و البته آنها قصد دارند که تحقیقات خود را ادامه دهند و دستورالعمل‌های دقیق‌تری برای افراد مبتلا به سرطان و همچنین بازماندگان سرطان تنظیم کنند.

به گزارش طبنا، هدف نهایی محققان کانادایی، کمک به افراد مبتلا به سرطان برای داشتن عمری طولانی‌تر و زندگی بهتر است. آنها قصد دارند با دستورالعمل‌های جدید، مقدار و نوع مناسب ورزش را وارد برنامه‌های درمانی و مراقبتی از این بیماران کنند و آنها را از خطر مرگ زودرس برهانند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of