۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰

اهدای ۷۰۰ مورد پلاسما توسط بهبودیافتگان کرونایی در خراسان رضوی

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی اظهار کرد: از ابتدای اردیبهشت ماه امسال که طرح اهدای پلاسمای بیماران بهبودیافته کرونایی آغاز شده تاکنون بیش از 700 مورد اهدای پلاسما در خراسان رضوی داشته‌ایم.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا،دکتر مجید عبداللهی اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در ایام بحران کرونا در دستور کار قرار گرفت بحث اهدای پلاسمای بیماران کرونایی بهبودیافته به بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌ها بوده، موضوعی که در بهبود بیماران مبتلا به کووید ۱۹ و ادامه حیات آنان بسیار مؤثر است.

وی افزود: استفاده از پلاسمای بهبود یافتگان ویروس کرونا به‌دلیل وجود پادتن ضدویروس در نجات بیماران کرونایی مفید فایده واقع شده و از ابتدای اردیبهشت ماه امسال که طرح اهدای پلاسمای بیماران بهبودیافته کرونایی آغاز شده تاکنون بیش از ۷۰۰ مورد اهدای پلاسما در خراسان رضوی داشته‌ایم که اکثر این موارد مورد استفاده بیماران نیازمند به این ماده حیاتی قرار گرفته و تعدادی هم در بانک خون ذخیره‌سازی شده تا در اختیار بیماران کرونایی نیازمند به پلاسما قرار بگیرد.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی با بیان اینکه پلاسماها تا مدت زمان یک سال قابل نگهداری بوده و اینگونه نیست که بلافاصله باید تزریق شود، خاطرنشان کرد: اهدای پلاسما برای فرد بهبودیافته هیچگونه نگرانی‌ندارد و فرد از ۲۸ روز تا ۹۰ روز پس از بهبودی مراجعه کند و قبل و بعد از این زمان پلاسما خاصیت لازم را ندارد.

دکتر عبداللهی اضافه کرد: بر اساس استانداردهای جهانی بهبودیافته کرونا، ۲۸ روز بعد از بهبودی و با توجه به شرایط بالینی بیمار، می‌تواند خون یا پلاسمای خود را اهدا کند.

وی تصریح کرد: توصیه ما به بهبودیافتگان کرونایی این است که به فاصله یک ماه بعد از اولین اهدای پلاسما می‌توانند، دوباره این کار را انجام دهند و در صورت امکان یک ماه بعد برای بار سوم اهدای پلاسما را انجام دهند، زیرا پلاسمای فرد بهبود یافته حداقل تا ۳ ماه بعد از بهبودی بیمار مبتلا به کرونا مثمرثمر واقع می‌شود و بعد ازگذشت این زمان سطح پادتن کاهش می‌یابد.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی با ذکر این نکته که دنیا به سمت پلاسما درمانی رفته و در حال حاضر در این زمینه، به‌صورت همزمان ۱۰ تا ۱۵ مورد معتبر مطالعاتی در حال انجام بوده و هست، تأکید کرد: در ایران هم همانند بسیاری از کشورهای دنیا مطالعات کارآزمایی زیادی از ابتدای بحران کرونا تاکنون در بحث اهدای پلاسمای بهبودیافته کرونایی به بیماران مبتلای به این ویروس منحوس انجام شده که خوشبختانه تلاش مسئولان سازمان انتقال خون ایران و ادارات کل انتقال خون تمامی استان‌ها از جمله خراسان رضوی در این خصوص مؤثر واقع شده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments