۰۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
سخنگوی سازمان انتقال خون ایران عنوان کرد:

اهدای ۶ هزار واحد پلاسمای خون بیماران بهبود یافته از کووید۱۹

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران از اهدای 6 هزار واحد پلاسمای خون بیماران بهبود یافته از کووید19 خبرداد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا،دکتر بشیر حاجی بیگی با اعلام این مطلب اظهار داشت: مردم در استانهای تهران، خوزستان، اصفهان، مازندران، خراسان رضوی، کرمانشاه و آذربایجان غربی اقبال بیشتری برای اهدای پلاسمای خون خود جهت بهبود دیگر بیماران داشته اند. از همه بهبود یافتگان این بیماری تقاضا داریم که به شکرانه سلامتی و به عنوان زکات سلامتی خود به ۲۵ مرکز انتقال خون سراسر کشور جهت اهدای پلاسما مراجعه کنند.

وی افزود: پزشکان معالج در بیمارستانها از طریق بانک خون بیمارستان از انتقال خون در خواست پلاسما می کنند و مراکز انتقال خون نیز پلاسمای تهیه شده را به بیمارستانها تحویل می دهند. حجم پلاسمای دریافتی ۵۰۰ سی سی است و کلیه مراحل اهدای پلاسما در شرایط استریل و بهداشتی و با استفاده از وسایل یکبار مصرف انجام می شود.

به گفته سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در حال حاضر از ۳۱ استان کشور، ۲۵ استان و مرکز انتقال خون استانی، جمع آوری پلاسمای هیپرایمیون را انجام می دهند.

دکتر حاجی بیگی در خصوص نذر خون گفت: توصیه ما به مردم این است که نذر خون را فقط به روزهای تاسوعا و عاشورا موکول نکنند چون طرح نذر خون تا اربعین حسینی ادامه دارد. برنامه نذر خون امسال با یاد و نام شهدای مدافع سلامت و شهدای دوران دفاع مقدس در وزارت بهداشت با حضور معاون وزارت بهداشت و همچنین مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران آغاز شد.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۹۹ تا پایان مرداد ماه، یک میلیون و ۳۲۹ هزار واحد خون و فرآورده های خونی در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است و بیشترین میزان اهدای خون در این مدت به ترتیب مربوط به استانهای تهران، فارس، اصفهان و خراسان رضوی بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران بیان داشت: از ابتدای سال تا پایان مردادماه، بیش از ۹۵۶ هزار نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کرده اند که از این تعداد، حدود ۷۶۰ هزار واحد خون اهدا شده و ۱۱۴ هزار نفر نیز برای اولین بار اقدام به اهدای خون کرده اند.

دکتر حاجی بیگی خاطرنشان کرد: بیشترین میزان شاخص اهدای خون بانوان در کشور به ترتیب مربوط به استانهای سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کردستان با ۸ درصد و لرستان با ۷.۵ درصد بوده است. همچنین شاخص اهدای خون به طور میانگین در ۵ ماهه اول امسال در کشور ۵ درصد بوده است.

وی تصریح کرد: بیشترین میزان رشد در شاخص اهدای خون بانوان مربوط به استانهای خراسان شمالی و جنوبی و چهارمحال و بختیاری بوده است. در کشور بیشترین میزان اهدای خون مربوط به گروه خونی O مثبت با ۳۴ درصد و کمترین میزان اهدای خون مربوط به گروه خونی AB منفی است که کمتر از یک درصد و معادل ۰.۸ درصد بوده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments