۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۸

انگلیس اتحادیه اروپا را رسماً ترک کرد

انگلیس که تاکنون چندین سیاستمدار و نخست‌وزیر به دلیل اصرار بر اجرای برگزیت برکنار شده بودند، اواخر شب گذشته رسماً از اروپای واحد جدا شد.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، انگلیس بامداد شنبه (به‌وقت تهران)، بعد از ۴۷ سال، رسماً از اتحادیه اروپا خارج شد.

ساعت ۲۳: ۰۰ جمعه سی‌ویکم ژانویه به‌وقت لندن (مصادف با ساعت ۰۲: ۳۰ بامداد شنبه اول فوریه به‌وقت تهران) دولت انگلیس پس از سه سال و نیم مجادله، اختلاف و مذاکره سرانجام به حضور خود در اتحادیه اروپا پایان داد.

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس ساعتی پیش با صدور پیامی ویدئویی خطاب به مردم انگلیس گفت: «برای بسیاری از افراد، این لحظه هیجان‌انگیز امید است. لحظه‌ای که هیچ‌وقت گمان نمی‌کردند فرابرسد».

جانسون با بیان اینکه خروج از اتحادیه اروپا «یک پایان نیست، بلکه یک شروع است»، افزود: «معتقدم این کار درست، سالم و دموکراتیکی بود که انجام دادیم… اتحادیه اروپا طی بیش از ۵۰ سال در جهتی تحول پیدا کرد که دیگر برای این کشور (انگلیس) مناسب نیست».

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به برگزیت، گفت: «با اینکه از این تصمیم انگلیس برای ترک اتحادیه خود متأسف هستیم، اما به این انتخاب احترام می‌گذاریم و آماده حرکت روبه‌جلو هستیم».

به نوشته وبگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه اروپا، بورل با صدور بیانیه‌ای توضیح داد: «انگلیس هنوز هم یک شریک مهم برای اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند… روابط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بین اتحادیه اروپا و انگلیس به پایان نمی‌رسد».

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا استقبال کرده و در صفحه توئیتر خود نوشت: «از اینکه انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر قرارداد برگزیت که به خواست مردم بریتانیا احترام می‌گذارد، به توافق رسیدند، خوشحالم. ما به توسعه روابط قوی، سازنده و موفق با انگلیس، همزمان با ورود آن‌ها به این فصل جدید، ادامه می‌دهیم».

به نوشته وبگاه نشریه «تایم» از این پس نمایندگان انگلیس کرسی‌های خودشان را در پارلمان اروپا از دست خواهند داد و مقام‌های تجاری انگلیس برای آغاز مذاکره با کشورهای دیگر اختیار عمل خواهند داشت.

طبق توافقی که میان «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس و سران اتحادیه اروپا حاصل‌شده، از ۱ فوریه لغایت پایان دسامبر ۲۰۲۰ طرفین وارد «دوره انتقالی» خواهند شد. این به معنای آن است که اکثر قوانین اتحادیه اروپا ازجمله حقوق شهروندان اتحادیه اروپا برای زندگی و کار در انگلیس کماکان لازم‌الاجرا خواهند بود.

بنابراین، بریتانیا فوراً حاکمیت مستقل یا کنترل مرزی وعده‌داده‌شده به طرفداران برگزیت را به دست نخواهد آورد. با این حال، این کشور رسماً یک گام دیگر به این مرحله نزدیک‌تر خواهد شد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments