۰۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۸

انفجارهای انتحاری در عراق/دکتر حسین فضلی

سال 88 به عنوان نماينده مركز پزشكي حج و زيارت جمعیت هلال احمر در عراق حضور داشتم. در آن سال در شهرهاي نجف، كربلا و كاظمين نماينده‌ای در مراكز درماني درماني نداشتيم.....

 به همین دلیل شخصا دو سه روزی در هر یک از درمانگاه‌ها مستقر می‌شدم و بر کار نظارت داشتم.سوم اردیبهشت بود و از کاظمین به سمت کربلا در حرکت بودم که حاج آقا شکرآرا مدیر دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در کشور عراق با من تماس گرفت و گفت که انفجار تروریستی در نزدیکی شهر مقدادیه در منطقه هارونیه اتفاق افتاده است. زائرین ایرانی از استان‌های تهران، سمنان، اصفهان، آذربایجان شرقی حین استراحت و ناهار بودند که فردی با کمربند انفجاری وسط جمعیت رفته و خودرا منفجر می‌کند.

در این حادثه وحشتناک تروریستی، ۵۲ تن از هموطنان شهید و ۱۳۲ نفر نیز زخمی شدند. با هماهنگی‌های انجام شده، چند پزشک به محل اعزام شدند و خودم به انتظار آقای شکرآرا شدم تا از کربلا به همراه دکتر مصاحبی و آقای گودرزی معاونت پشتیبانی مرکز پزشکی برسند. پس از آن خود را به شهر  بعقوبه رساندیم.

در بیمارستان شهرهای بعقوبه و مقدادیه بیش از ۱۳۰ مجروح بستری بودند. با پیگیری‌های انجام شده ترخیص زخمی‌ها انجام شد تا با آمبولانس و دو اتوبوس به سمت مرز خسروی منتقل شوند. در میان مجروحین، پنج بیمار بدحال بودند که باید تحت مراقبت‌های ویژه قرار می‌گرفتند. با مشورت پزشکان عراقی و هماهنگی‌های صورت گرفته قرار بر این شد پنج نفر سوار بر ماشین های مسلح ارتش، حفاظت لازم را از کاروان ما تا مرز خسروی بر عهده گیرند.

شبانه به مرز رسیدیم و مجروحین با وضعیت نسبتا رضایت‌بخشی تحویل نیروهای هلال احمر مستقر در مرز شدند. جنازه شهدا نیز در تریلی کانتینر سردخانه‌دار تحویل مقامات ذیربط شد.

بلافاصله به سمت بغداد حرکت کردیم که خبردار شدیم زنی با کمربند حامل مواد منفجره به میان زائرین ایرانی رفته است. در این عملیات انتحاری، شانزده تن از هموطنان شهید و ۳۰ نفر زخمی شدند.

صبح به بیمارستان کاظمین رسیدم و معاینه مجروحین را انجام دادم. هماهنگی ها انجام شد تا مجددا با اسکورت ارتش عراق، مجروحین را به سه آمبولانس به مرز برسانیم.

حوادثی شبیه خاطرات تلخی که عنوان شد، در شهرهای مختلف، برای زائران ایرانی بارها و بارها رخ داده ،امیدوارم روزی برسد که امنیت و آرامش در شهرهای مذهبی عراق حکمفرما شود تا زائران ایرانی با خیالی آسوده برای زیارت قبور ائمه اطهار به این کشور سفر کنند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments