۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰

انعقاد بیش از ۲هزار و ۵۰۰ قرارداد خواهر خواندگی میان شهرهای جهان

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: امروز بیش از ۲ هزار و ۲۵۰۰ قرارداد خواهر خواندگی میان شهرهای مختلف جهان منعقد شده است.

به گزارش خبرنگار شهری طبنا (خبرگزاری سلامت)، عباس موسوی در آیین گرامیداشت روز جهانی شهرها و چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران با اشاره به اینکه افکار عمومی در گذشته هیچ تاثیری در سیاست دولت ها نداشته است، اظهار کرد: معرفی افکار عمومی و مردم نقش تعیین‌کننده در عرصه سیاست و اجتماع دارند.

وی با بیان اینکه در بستر دیپلماسی تعاملات زیادی میان رسانه‌‌ها و دانشگاه‌ها شکل گرفته است، افزود: از شناخته شده ترین آنها مقوله خواهرخواندگی است که حدود یک قرن قدمت دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه با گسترش دیپلماسی، دیگر محدود به مقوله جنگ و صلح نیستیم، گفت: موضوعاتی مانند توسعه و تعاملات انسانی، فقرزدایی و مقابله با چالش‌های جهانی مانند تروریسم و محیط زیست زیر چتر دیپلماسی قرار دارند.

موسوی با تاکید بر اینکه دیپلماسی شهری می‌تواند ساز و کار مناسب برای پیام عدالت طلبی و آزادگی ملت بزرگ ایران به جهانیان باشند، عنوان کرد: انجام پروژه ها در قالب قراردادهای خواهرخواندگی و اقسام دیگر دیپلماسی همانند ابتکار خشت طلایی تهران و همکاری های مردمی در حوزه‌های مختلف می‌تواند در تقویت، تحکیم، صلح، دوستی و مصالح مشترک بشری نقش تعیین کننده‌ای داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه دیپلماسی های نوین پدیده مدرن در بستر جامعه جهانی است که مکمل دیپلماسی سنتی دارد، تصریح کرد: اگر در گذشته نه چندان دور دیپلماسی در انحصار دولت ها بود امروزه از کنشگران وارد عرصه دیپلماسی شدند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: دیپلماسی سنتی به تنهایی قادر به مقابله با چالش ها نیست از سوی دیگر با تعداد زیادی از کنشگران سیاسی هستیم بدین ترتیب در سطح داخلی و سطح جهانی افکار عمومی مردم اهمیت زیادی دارد.

موسوی با بیان اینکه امروز بیش از ۲ هزار و ۲۵۰۰ قرارداد خواهر خواندگی میان شهرهای مختلف جهان منعقد شده است، گفت: امروز ۱۴۱ قرارداد خواهر خواندگی میان تهران با سایر شهرهای دنیا منعقد شده که به جز دو قرارداد مابقی مربوط به چهل سال اخیر بوده است.

وی با اشاره به اینکه ایران اهتمام زیادی به انواع دیپلماسی های نوپدید دارد، افزود: وزارت خارجه می‌تواند نقش محوری در یکپارچه‌سازی میان بخش های مختلف با موضوع دیپلماسی عمومی با دیپلماسی شهری را با هم افزایی بتواند از این ظرفیت به نحو مطلوب‌تری در راستای تحقق مصالح مردم بهره برداری کنند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments