۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
فوق تخصص بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم:

انسولین های ایرانی سند سلامت ندارند/ زندگی بیماران دیابتی در خطر است

فوق تخصص بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم گفت: با کمبود انسولین قلمی جایگزینی انسولین های قدیمی یا ساخت ایران که گواهی سلامت ندارد می تواند جان بیماران را به خطر بیاندازد و ما نگران این موضوع هستیم

دکتر عادل جاهد در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت؛ درباره خطرات نبود داروی انسولین برای بیماران تاکید کرد: اگر دارو نباشد بیماران دیابتی با مشکل جدی مواجه می شوند، چراکه انسولین یک داروی حیاتی است. در مجموع هفت یا هشت دارو وجود دارد که جزو داروهایی اضطراری کشورها محسوب می شوند و انسولین یکی از این دست داروها است.

وی با بیان اینکه انسولین انواع مختلفی دارد، ادامه داد: تامین قلم های تزریق انسولین در کشور به مشکل خورده است که قبلا این قلم ها را در کشور داشته ایم که اینها بهترین انسولین های دنیا بوده اند و از ۱۵ سال پیش این مدل انسولین را در کشور داشتیم.

جاهد اظهار کرد: اگر انسولین نباشد یا قرار باشد از مصرف این انسولین به مصرف مدل قدیمی تر روی بیاورند که تامین آن هم با مشکل مواجه است، سختی بسیار زیادی برای بیماران خواهد داشت چراکه هم باید آموزش ببینند هم اینکه برخی از افراد دیابتی برای این تغییر باید بستری شوند.

 

این فوق تخصص بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم گفت: اگر از انسولین هایی با مدل سرنگ و شیشه به جای قلم استفاده شود هزینه بسیار بالایی به سیستم درمانی وارد خواهد کرد چراکه این افراد باید در بیمارستان بستری شوند، در این وضعیت این را هم باید اضافه کرد که در دوران کرونایی که کادر درمانی به شدت درگیر این بیماری هستند؛ عملا بار بیشتری به این کادر وارد می شود.

وی ادامه داد: واقعیت این است که این تغییر در زمان اجرا هم درست و دقیق انجام نمی شود و نتیجه این وضعیت این خواهد شد که بسیاری از بیماران و همکاران ما بدون توجه به نکات ایمنی، اقدام به عوض کردن انسولین می کنند که این اتفاق منجر به عدم کنترل دیابت خواهد شد.

جاهد تاکید کرد: یکی از تفاوت های انسولین قلمی و انسولین سرنگی در افت قند است که موضوعی خطرناک محسوب می شود، این اثبات شده که افت قند در انسولین های قدیمی تر که شیشه و سرنگ بود نسبت به جدیدها یا انسولین های قلمی بیشتر است.

این فوق تخصص بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم گفت: گرفتن بهترین داروهای دنیا از مردم، در مقابل موجود بودن بسیاری از وسایل و داروهایی که خیلی نیازی نیست، اتفاق خوبی نبوده است.

وی با اشاره به انسولین های ساخت داخل، اظهار کرد: به نظرم هنوز سندهای کافی از مطالعات اثبات سلامت انسولین های دیگری که این روزها به اسم تولید داخلی وارد بازار شده، وجود ندارد. این موضوع را به صورت رسمی به شرکت سازنده این دارو اعلام کردیم، علاقه مندیم داروهای داخلی با کیفیت لازم در کشور تولید شود، اما در مورد انسولین باید این سندهای سلامت، علمی و پزشکی آن را ببینیم.

 

جاهد گفت: تا امروز درخواست هایی برای دیدن سندها به نتایجی که ما را قانع کند نرسیدیم.

این فوق تخصص بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم گفت: متاسفانه آمار دقیقی از افرادی که انسولین مصرف می کنند وجود ندارد و به نظرم ۲۰ درصد بیماران دیابت نوع ۲، انسولین نیاز دارند.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x