۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۷
در سال گذشته صورت گرفت؛

انسداد ۲۶۰حلقه چاه غیرمجاز آب در استان مرکزی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی گفت: تعداد 260 حلقه چاه غیرمجاز آب در استان مرکزی طی یک سال اخیر پر و مسدود شد.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “عزت اله آمره ای” ضمن تشکر از همکاری قوه قضاییه، فرمانداران و نیروی انتطامی، اظهار کرد: با انسداد این چاه‌ها بیش از ۱۰.۵ میلیون متر مکعب از برداشت منابع آب زیرزمینی در استان جلوگیری شد.

وی با اشاره به خشکسالی‌های پیش رو و افت روز افزون سطح آب‌های زیرزمینی و ممنوعیت توسعه بهره برداری جهت مصارف کشاورزی و محدودیت‌های استفاده از منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی، جلوگیری از تخلفات منابع آبی در محدوده عملکرد شرکت آب منطقه‌ای مرکزی را امری ضروری دانست و افزود: آب امانت نسل‌های آینده در دست ماست و حفر چاه‌ غیرمجاز با هر هدف و در هر مکانی به منزله خیانت به نسل‌های آینده است.

آمره ای همچنین گفت: در استان دو هزار و ۶۰۰ حلقه چاه غیرمجاز داریم که از این تعداد، یک هزار و ۶۰۰ حلقه مربوط به قبل از سال ۸۵ (فرم یک) است که مجوزهایی با میزان محدود دریافت می‌کنند و یک هزار حلقه چاه مربوط به بعد از سال ۸۵ است (فرم ۵) که طبق قانون تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه بایستی مسدود شوند و از این تعداد  تا به‌حال ۴۰۰ حلقه مسدود شده و مابقی در مدت ۳ تا ۴ سال دیگر تعیین تکلیف خواهند شد.

وی با بیان اینکه تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی یکی از تکالیف قانونی ما است، ادامه داد: با همکاری کشاورزان و تشکل‌های کشاورزی حدود ۸ میلیون متر مکعب از اضافه برداشت ۱۹۳ حلقه از چاه‌های مجاز نیز کاسته شد.

وی تصریح کرد: در سال گذشته ۲۸ دستگاه حفاری غیرمجاز چاه آب نیز توقیف و با تعدیل ۶۱۲ مورد پروانه بهره برداری بیش از ۲۳ میلیون مترمکعب آب در استان صرفه‌جویی شد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x