Wednesday 26 February 2020 | چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
بازدید: 49

اندازه گیری سطح قند خون با استفاده از هوش مصنوعی

محققان دانشگاه وارویک در لندن، با استفاده از نوعی فناوری و حسگر پوشیدنی غیرتهاجمی، قند خون پایین را ردیابی کردند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، در حال حاضر بیشتر دستگاه‌های کنترل قند خون تهاجمی است. این دستگاه‌ها با استفاده از یک حسگر تهاجمی که سوزنی کوچک است، مقدار قند موجود در مایع میان‌بافتی را بررسی کرده و اطلاعات و هشدارهای خود را به ابزار نمایشگر ارسال می‌کنند. بیشتر مواقع فرد برای کنترل قند خون خود، مجبور به انجام دادن دو بار آزمایش قند خون با این نوع دستگاه‌هاست.

تیم تحقیقاتی دانشگاه وارویک به بررسی استفاده از هوش مصنوعی در ردیابی هیپوگلیسمی (افت شدید قند خون) مبتنی بر الکتروکاردیوگرافی پرداختند و در نهایت توانستند با استفاده از علایم خام دریافت‌شده از دستگاه الکتروکاردیوگرافی و حسگرهای پوشیدنی غیرتهاجمی موجود، افت قند خون را بررسی کنند.

کنترل قند خون با استفاده از سوزن که به نوک انگشتان زده می‌شود، هرگز خوشایند نبوده و گاهی اوقات هم پرزحمت است. این روش آزمایش کودکان را هم بسیار آزار می‌دهد. اما محققان بریتانیایی با استفاده از هوش مصنوعی و چند ضربه الکتروکاردیوگرافی توانستند افت قند خون را به‌درستی اندازه‌گیری کنند. دستگاه الکتروکاردیوگرافی می‌تواند هر وضعیت بدن را حتی وقتی فرد خواب است، بررسی کند.

مدل تولید ‌شده محققان وارویک می‌تواند تمام تغییرات موجود در خطوط نمایش داده شده در دستگاه الکتروکاردیوگرافی ناشی از افت شدید قند خون را برجسته کند.

در این دستگاه وقتی قند خون فرد در شرایط عادی است، خطوط به صورت سبزرنگ نشان داده می‌شوند و وقتی او دچار افت شدید قند خون است، رنگ خطوط قرمز می‌شود.

همچنین این دستگاه می‌تواند تفاوت‌های داده‌های هر فرد را با دیگری شناسایی و با استفاده از این اطلاعات، سطح قند خون هر فرد را با توجه به شرایط خاص او تعیین کند. این روش به پزشک کمک می‌کند تا بهترین روش درمانی را برای هر فرد و با توجه به ویژگی‌های جسمانی او تعیین کند. در این حالت کنترل قند به شکل موثرتری انجام می‌شود.

به گزارش طبنا، محققان امیدوارند با استفاده از این روش اندازه‌گیری گلوکز خون، از عذاب تست قند خون افراد مبتلا به دیابت، به‌ویژه کودکان، تا حد زیادی بکاهند و در عین حال دقت کنترل خون را افزایش دهند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of