۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰

انجام عمل تعویض مفصل مچ پا با موفقیت در مشهد انجام شد

نخستین عمل تعویض مفصل مچ پا، در مرکز آموزشی پژوهشی درمانی قائم(عج) از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد با موفقیت انجام شد.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از  وبدا، عمل تعویض مچ پا که نخستین بار است در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شده است توسط دکتر علیرضا موسویان فلوشیپ جراحی پا و مچ پا و عضو هیات علمی این دانشگاه بر روی یک بیمار که به علت آرتروز شدید، مفصل مچ پای وی تخریب شده بود با موفقیت انجام شد.

دکتر علی رضا موسویان با اشاره به اینکه در حال حاضر تخریب مفاصل به طور معمول با جایگزینی مفصل مصنوعی یا فیوژن درمان می شود، اظهار کرد: مچ پا جزو مفاصل خاص میباشد که فشار زیادی چندین برابر وزن تحمل میکند و ارتروز پیشرفته آن میتواند شدیدا ناتوان کننده باشد و همچنین باعث فشار به سایر مفاصل و درد انها شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و فلوشیپ جراحی پا و مچ پا در خصوص سابقه استفاده از پروتز مچ پا  بیان کرد: از سال ١٩٧٠ میلادی که اولین پروتز مچ پا معرفی شد همواره تمایل فراوانی به استفاده از این پروتز در بین بیماران و جراحان ارتوپدی بوده است. اما شکل خاص و بیومکانیک خاص این مفصل باعث شده که گذاشتن این مفصل به لحاظ تکنیکال مشکل باشد و برای سالیان طولانی در تمام دنیا جراحان ترجیح به قفل کردن مفصل می دادند.

فلوشیپ مچ پا با بیان اینکه در سالهای اخیر طرح ها و نسل های به روزتر این مفصل وارد بازار شده و با احتیاط استفاده از آن رو به افزایش است، اظهار کرد: هنوز هم به دلیل نگرانی از سود بردن بیماران از این عمل در مقایسه با جوش دادن، اکثر بیماران با قفل کردن مفصل درمان میشوند. اما شرایط خاصی وجود دارد که درمان باید به سمت بازسازی مفصل و بازگرداندن حرکت به مفصل مچ تخریب شده برود.

وی ادامه داد: یکی از این موارد بیماران روماتیسمی هستند که تمام مفاصل انها تخریب شده و قفل کردن مفاصل مچ پا منجر به ایجاد یک پای چوبی و دردناک خواهد شد و چه بسا فشار افزایش یافته به زانو منجر به کوتاه شدن طول عمر زانو میشود.

دکتر موسویان تصریح کرد: خوشبختانه توانستیم در یکی از بیمارانی که چاره ای جز پروتز برای مفصل تخریب شده مچ پا برای کاهش درد و ناتوانی نداشتیم برای اولین بار در مشهد از این روش درمانی استفاده نماییم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد حال عمومی بیمار را مطلوب عنوان کرد و گفت: در حال حاضر این بیمار دوران نقاهت خود را طی می کند و بزودی از بیمارستان مرخص می شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments