۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰

انتقال زندان‌های مرکز به حاشیه شهرها از سیاست‌های قوه قضاییه است

رئیس قوه قضاییه گفت:‌ به سازمان زندان‌ها اعلام کردیم آن دسته از زندان‌هایی که در مرکز شهر هستند، به حاشیه شهرها منتقل شوند.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، اعضای فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی‌در دیدار با رییس قوه قضائیه به بیان دغدغه‌های خود از جمله در زمینه‌های لزوم احیای پلیس قضایی، توجه به حقوق عامه، ضرورت کاهش اطاله دادرسی، لزوم انتقال زندان‌ها به خارج از شهرها و لزوم حمایت از تولید و سرمایه گذاران پرداختند.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در این دیدار در خصوص انتقال زندانی‌های مرکز به حاشیه شهرها گفت: طبق آنچه مجلس تصویب کرده سیاست قوه قضاییه این است که زندان‌ها از داخل شهرها بیرون بروند.

وی افزود: ما از این که زندان‌ها از داخل شهرها خارج شده و در حاشیه شهرها قرار بگیرد استقبال می‌کنیم. همکاری دستگاه‌های مختلف در این زمینه می‌تواند بسیار موثر باشد. چراکه این موضوع هم برای قوه قضاییه، هم برای مردم و هم برای فضاهای شهری مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

رئیسی با اشاره به راهپیمایی دیروز مردمی‌در حمایت از امنیت و ولایت گفت:‌ از مردم کشورمان که با هوشیاری، زمان شناسی و بصیرت خود در سراسر شهرها و مراکز استان‌ها و تهران در صحنه حاضر شدند و جلوه‌ای بسیار زیبا از بصیرت، ولایت مداری، زمان شناسی، دشمن شناسی و دشمن ستیزی را به نمایش گذاشتند، تشکر می‌کنم.

وی افزود: انصافاً مردم حرکت بسیار پرمعنایی انجام دادند و این اقدام آن‌ها باعث شد که بر مسئولیت مسئولان افزوده شود و از امروز به بعد مسئولان باید در راه رفع دغدغه‌های مردم به ویژه دغدغه‌های معیشتی آن‌ها تلاش مضاعفی انجام دهند و با انسجام همه دغدغه‌های معیشتی مردم را مرتفع کنند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از صحبت‌های خود خطاب به نمایندگان حاضر در این نشست گفت: قسمتی از صحبت‌های شما پیرامون حوزه‌های انتخابیه خود بود که بنده آن‌ها را یادداشت کردم و البته از شما می‌خواهم که این مسائل را از طریق معاون پارلمانی قوه قضاییه پیگیری کنید. آقای رحیمی‌این مشکلات را ارجاع می‌دهند و پیگیری می‌کنند و حتماً شما هم در جریان نتیجه درخواست‌های خود قرار بگیرید.

رئیسی افزود: بحث مهم مبارزه با فساد اقتصادی در دستور کار قوه قضاییه است و این اولویت هرگز با مسائلی که اتفاق افتاده به حاشیه نخواهد رفت. همچنان اولویت دستگاه قضا مبارزه با مفاسد اقتصادی است و ما در این راستا هم اصلاح ساختارها و هم برخورد با مفسدان را در دستور کار داریم.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: در فضای مبارزه با فساد تفاوتی میان مرکز کشور که تهران است با مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها وجود ندارد. در هرکجا که فساد پیدا شود باید با آن مبارزه کرد. نمایندگان محترم مجلس هم این موضوع را در حوزه‌های انتخابیه خود پیگیری کنند. ما در قوه قضاییه، مجلس و نمایندگان را کنار خودمان می‌بینیم و می‌دانیم که امروز دغدغه نمایندگان مجلس دغدغه مبارزه با فساد است.

وی تصریح کرد: زیبنده نیست که امروز در نظام ما که پایه‌های آن را خون مطهر شهدا آبیاری کرده و روز به روز بر استواری اش افزوده می‌شود با فساد این و آن و دست اندازی به بیت المال و ناامید کردن مردم، خدای نکرده سستی وارد شود و لذا اولویت مبارزه با فساد همچنان برای دستگاه قضا باقی است و تحت هیچ عنوان این کاری که آغاز شده است به سردی نمی‌گراید.

رئیسی در ادامه با اشاره به سفرهای استانی رئیس قوه قضائیه گفت: همراه با سفرهای استانی اتفاقات دیگری هم رخ می‌دهد. قبل از این که سفر انجام شود یک گروه ۳۰ تا ۴۰ نفره حدود یک ماه تا ۲۰ روز قبل از انجام سفر، به استان موردنظر می‌روند و تمام وضعیت آن استان را بررسی می‌کنند و به ما گزارش می‌دهند.

وی بیان داشت: همزمان با سفر استانی نیز هیئت‌های مختلفی از سوی قوه قضاییه به شهرستان‌های مختلف آن استان اعزام می‌شوند، به عنوان مثال در سفر اصفهان که در آینده خواهد بود هیئت‌های قوه قضاییه به ۲۳ شهرستان خواهند رفت و دغدغه‌های مردم را خواهند شنید و ضمن شرکت در شوراهای اداری شهرستان‌ها با سازمان‌های وابسته به قوه قضاییه در آن منطقه ارتباط برقرار می‌کنند. این کارها انجام می‌شود تا ما بتوانیم در جلسه شورای عالی قوه قضاییه که در استان تشکیل می‌شود با شناختی کامل نسبت به وضعیت استان تصمیمات را اتخاذ کنیم.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که مسئله اطاله دادرسی یکی از برنامه‌هایی است که ذیل عنوان تحول در قوه قضاییه آن را مطرح کرده‌ایم، گفت: رفع اطاله دادرسی از دغدغه‌های جدی ما در قوه قضاییه است و ما این موضوع را استان به استان و شهرستان به شهرستان دنبال می‌کنیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x