۰۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴

انتقاد رئیس کمیسیون بهداشت از طرح دو فوریتی افزایش دو برابری ظرفیت رشته پزشکی

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: طرح دو فوریتی افزایش دو برابری پذیرش دانشجویان رشته پزشکی را عجولانه، غیرکارشناسی و غیرقابل اجرا است.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر علی نوبخت حقیقی با بیان این مطلب اظهار کرد: طرح دو فوریتی افزایش دو برابری ظرفیت دانشجویان رشته پزشکی همانند این می‌ماند که بگوییم جمعیت و تعداد خودروهای ما، مشخص است اما باید از امسال جاده‌های کشور دو برابر شود البته گفتن این حرف، خیلی قشنگ است اما انجام آن برای دستگاه اجرایی و مسئولان، عملی نیست.

وی تصریح کرد: در کشور برای گسترش برخی فضاها، مجموعه ای از استانداردها وجود دارد. به عنوان نمونه اگر می‌خواهیم ظرفیت دانشجوی پزشکی در یک دانشگاه علوم پزشکی را افزایش دهیم، باید تعداد اساتید، تخت‌های بیمارستانی، آزمایشگاه‌ها، خوابگاه‌ها و کلاس‌های مورد نیاز محاسبه شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی‌خاطرنشان کرد: این طرح دو فوریتی همانند این است که بگوییم با برق ۲۲۰ ولت، مقدار مشخصی روشنایی می‌گیریم و چه اشکالی دارد که برق را به ۴۴۰ ولت افزایش دهیم؟ این طرح ناپخته که توسط برخی از همکاران ما بدون مشورت با کمیسیون تخصصی بهداشت و درمان ارائه شده مانند افزایش ولتاژ برق در کشور از ۲۲۰ به ۴۴۰ ولت است.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی‌یادآور شد: بلافاصله پس از اطلاع از چنین طرحی، با طراحان وارد بحث شدیم که ما تجربیات خودمان را بی جهت به مجلس نیاورده ایم و باید از کار کارشناسی و نظرات تخصصی کمیسیون بهداشت و درمان، بهره مند شوید و طراحان طرح هم حاضر شدند این طرح را مطرح نکنند و بلافاصله نشست اضطراری در کمیسیون بهداشت و درمان با حضور طراحان این طرح و مسئولان وزارت بهداشت تشکیل دادیم و در آن جلسه مقرر شد که این طرح در کارگروه کارشناسی متشکل از طراحان طرح، تعدادی از اعضای کمیسیون‌های آموزش و بهداشت و درمان و مسئولان حوزه آموزشی وزارت بهداشت بررسی شود.

دکتر نوبخت با بیان اینکه زیرساخت‌های مورد نیاز برای افزایش ظرفیت پذیرش رشته پزشکی باید در کشور مهیا باشد، افزود: برخی از نمایندگان ظاهر این طرح را می‌بینند و برخی کشورهای توسعه یافته را مبنا قرار داده اند اما این طرح در کارگروه کارشناسی بررسی خواهد شد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x