۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۶
معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت در نشست خبری عنوان کرد:

امکان میهمان شدن دانشجویان در شهر محل سکونت شان در شرایط کرونایی

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت گفت: دانشجویانی که امکان میهمان شدن داشتند، در شهر محل سکونت شان میهمان شده اند و در خوابگاه ها نیز مقرر شده است که در هر اتاق با ظرفیت ۲ نفر حضور پیدا کنند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر سیما سادات لاری، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، ضمن قدردانی از اصحاب رسانه در راستای آگاهی بخشی به مردم در موضوع کرونا، گفت: دانشگاه های علوم پزشکی از شنبه ۱۷ خرداد با ظرفیت ۵۰ درصد بازگشایی شده است، زیرا با توجه به شرایط شیوع کرونا در کشور، مجبور بودیم که دانشجویان علوم پزشکی که رسالت شان تامین سلامت کشور است و باید فارغ التحصیل شده و به مردم خدمت کنند، تحصیل خود را به پایان برسانند.

وی افزود: با توجه به اینکه در موضوع کرونا بیشترین حجم کار بر دوش وزارت بهداشت بوده، در مورد بازگشایی دانشگاه ها نیز وزارت بهداشت پیشقدم شد. براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، کلاس های تئوری به صورت مجازی برگزار شد، اما ماهیت آموزش های علوم پزشکی ایجاب می کند که کلاس های عملی آنها به صورت حضوری تشکیل شود. براین اساس و با توجه به شرایط خاص کشور که درگیر کرونا بوده و ممکن است ادامه پیدا کند و به فارغ التحصیلان علوم پزشکی برای خدمات رسانی نیاز داریم، این دانشجویان را با حداقل ظرفیت فراخواندیم.

وی با بیان اینکه در برخی نقاط و شهرها هنوز دانشگاه ها بازگشایی نشده است، افزود: بازگشایی دانشگاه ها به تصمیم مسئولین همان دانشگاه واگذار شده تا با درنظر گرفتن شرایط حاکم بر منطقه از حیث شیوع کرونا و ایجاد تمهیدات مناسب، تصمیم گیری کرده و اقدام به بازگشایی دانشگاه ها کنند.

ارائه پک بهداشتی به دانشجویان

دکتر لاری تصریح کرد: با روسای دانشگاه های علوم پزشکی و معاونین فرهنگی جلسات متعددی گذاشته و مقرر شد دانشجویان براساس ظرفیت خوابگاه ها فراخوانده شوند و پکیج های بهداشتی به آنها ارائه شده و همچنین، پرسشنامه سلامت نیز پر کرده اند. در مواقع لزوم از دانشجویان تست کرونا نیز گرفته می شود.

امکان میهمان شدن دانشجویان در شهر محل سکونت شان در شرایط کرونایی

وی اظهار کرد: دانشجویانی که امکان میهمان شدن داشتند، در شهر محل سکونت شان میهمان شده اند و در خوابگاه ها نیز مقرر شده است که در هر اتاق با ظرفیت ۲ نفر حضور پیدا کنند.

دکتر لاری خاطرنشان کرد: هر دانشجویی که به دانشگاه می آید، پرسشنامه ارزیابی سلامت پر می کند و پک بهداشتی به دانشجویان تحویل داده شده در برخی از دانشگاه ها اکسیژن خون دانشجو ارزیابی شده و با تب سنج دمای بدن اندازه گیری شده است. همچنین، اتاق هایی برای قرنطینه احتمالی در خوابگاه ها در نظر گرفته شده است.

آموزش فاصله گذاری به پرسنل خوابگاه های علوم پزشکی

وی گفت: پرسنل خوابگاه ها و مسئولان سرویس دهی به دانشجویان آموزش دیده اند و حتی برای ایاب و ذهاب هم موضوع فاصله گذاری به دانشجویان و مسئولان این کار آموزش داده شده است.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت یادآور شد: در دو هفته دانشجویان رشته هایی که ضرورت دارد در دانشگاه ها حاضر می شوند و امتحان داده و می روند و بعد گروه بعدی می آیند. از تیم های درمانی و بهداشتی هم خواسته ایم که کاملا نکات بهداشتی را رعایت کنند تا دانشجویان این ترم را به خوبی بگذرانند.

وی افزود: آنچه ما بررسی کردیم این بود که دانشجویان براساس پروتکل های بهداشتی و ظرفیتی که در خوابگاه ها وجود دارد، فراخوانده شوند. پرسشنامه سلامت هم باید تکمیل شود و تست پی سی آر هم با وجود اینکه فقط برای زمان کمی کاربرد دارد از دانشجویانی که قبلا در خوابگاه ها حاضر بودند، گرفته شد.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت یادآور شد: دانشگاه های علوم پزشکی عملا از ابتدای کرونا به دلیل حضور کارورزان و دستیاران پزشکی باز بوده اند و تغذیه و خوابگاه برقرار بوده است. با این وجود حضور همه دانشجویان امکان پذیر نیست و دانشجویان باید رشته به رشته و به صورت پلکانی و تصمیمات دانشگاه ها، دوره های خود را بگذرانند تا در روند درمانی بهداشتی کشور اختلال ایجاد نشود.

تامین وسایل حفاظتی دانشجویان علوم پزشکی

وی گفت: وزیر بهداشت نامه ای به روسای دانشگاه های علوم پزشکی نوشته است و در آن تاکید شده است که حتما دانشگاه ها از اعتباراتی که برای کرونا به آنها اختصاص داده شده است، موظف هستند وسایل حفاظتی دانشجویان علوم پزشکی را تامین کنند.

دکتر لاری خاطرنشان کرد: در ویدئو کنفرانسی که با دانشگاه های علوم پزشکی داشتیم تاکید این بوده است که معاونان بهداشتی در زمان اجرای پروتکل های بهداشتی حضور داشته باشند که همه پروتکل ها زیر نظر معاونان بهداشتی انجام شود و قبل از اینکه بازگشایی شود از معاونان خواستیم که پروتکل ها را رعایت و نظارت کنند.

وی عنوان کرد: هرچه اماکن عمومی در خوابگاه ها بوده، اکنون تعطیل شده اند و حتی برای پنجشنبه و جمعه غذا تهیه می شود تا دانشجویان به آشپزخانه به عنوان یک مرکز تجمع مراجعه نکنند. البته خود دانشجویان هم باید رعایت کنند و از معاونان دانشجویی و فرهنگی خواسته شده که بر رعایت پروتکل ها نظارت کنند. همچنین، شوراهای صنفی که نمایندگان دانشجویان هستند، می توانند این موضوع را پیگیری کنند.

افزایش دستمزد کارورزان

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت درخصوص افزایش دستمزد دانشجویان کارورز بیان کرد: افزایش دستمزد کارورزان به دستور وزیر بهداشت از یک تا سه برابر بوده است، اما چون دانشگاه های علوم پزشکی هیات امنا دارند، این کار باید به تصویب هیات امنا هم برسد، اما اگر هر دانشگاهی خلاف کرده، قابل رسیدگی است.

وی درخصوص تست کرونا از دانشجویان علوم پزشکی و توزیع پک های بهداشتی در میان دانشجویان، گفت: ما در ابتدای کار هستیم و باید وارد عمل شویم و قطعا حفظ سلامت دانشجویان در صدر کار است. پک ها محاسبه شده است و اگر کافی نبود دانشجویان می توانند، درخواست دهند.

انجام تست کرونا از دانشجویان علامت دار

دکتر لاری گفت: در مورد تست هم باید گفت که تست پی سی آر ممکن است ۵۰ درصد خطا داشته باشد و برای لحظاتی کارایی دارد و برای افراد بدون علامت نیازی به انجام این کار نیست. این تست آنقدر ارزش این را ندارد که بتواند پیشگیری کند و همه دانشجویان آن را بدهند. اما هر دانشجویی که علامت داشته است این تست برای وی انجام شده است. حتی برخی از دانشگاه های علوم پزشکی از تمام دانشجویان و پرسنل خود تست گرفته اند و این موضوع در اختیار دانشگاه ها است. ضمن اینکه تاکید ما استفاده از روش های حفاظتی است.

وی گفت: ضمن اینکه برخی از دانشجویان در خوابگاه ها حضور داشته اند و برخی از دانشگاه ها برای همه ورودی ها انجام داده اند. اما تاکید شده که سعی شود دانشجویان بالینی و از غیر بالینی جدا شوند.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت درخصوص خوابگاه های خصوصی، بیان کرد: چون ظرفیت کم شده است، قطعا نیازی به خوابگاه های غیردولتی و خصوصی چندانی برای اسکان دانشجویان نیست، اما این خوابگاه ها نیز باید همچون خوابگاه های دولتی پروتکل های بهداشتی و اقلام حفاظتی را داشته باشند و اگر دانشجویان با موردی مواجه شدند که رعایت نشده بود، می توانند اطلاع دهند تا پیگیری شود.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه امکان حضور دانشجویان پزشکی در جریان تشریح و کالبدشکافی اجساد بیماران مبتلا به کرونا، گفت: اگر کسی به دلیل کرونا فوت کند، حتی مراسم خاکسپاری او هم با رعایت پروتکل های بسیار سختگیرانه انجام می شود، اما قطعا دانشجویان در جریان این موضوع حضور ندارند، چراکه حتی کالبدشکافی این موضوع بسیار علمی و تابع شرایط خاص است.

شرکت ۵ هزار دانشجوی علوم پزشکی در پویش های کرونا

دکتر لاری در زمینه شرکت دانشجویان علوم پزشکی در پویش های مرتبط با کرونا، گفت: ۸ هزار و ۵۰۰ دانشجو در پویش های کرونا شرکت کرده اند که از این تعداد ۵ هزار دانشجوی علوم پزشکی در چهار جبهه حضور داشته اند. برخی از آنها از جمله کارورزان و دستیاران در جبهه درمان، برخی در حوزه پیشگیری و برخی در حوزه مستندسازی و کارهای فرهنگی حضور داشته اند.

هیچ مورد فوتی دانشجوی علوم پزشکی بر اثر کرونا نداشتیم

وی درخصوص تعداد دانشجویان علوم پزشکی درگیر کرونا، گفت: برخی از دانشجویان درگیر کرونا شدند، اما بهبود پیدا کردند و هیچ مورد فوتی دانشجوی علوم پزشکی بر اثر کرونا نداشتیم.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت درخصوص برگزاری جشنواره های فرهنگی وزارت بهداشت به صورت مجازی، تصریح کرد: فضای انجام اجرای جشنواره تیتر ۱۲ به صورت مجازی فراهم است. در مجموع کارهای فرهنگی، جشنواره های قرآنی، جشنواره سیمرغ و جشنواره نشریات دانشجویی تیتر ۱۲ در بستر مجازی در حال پیگیری است.

وی گفت: جشنواره بین المللی کارتون را داریم که دانشگاه علوم پزشکی شیراز متولی آن است. از ۸۸ کشور دنیا بیش از ۱۴۰۰ اثر از بهترین کاریکاتوریست های دنیا ارسال شده است و جایزه ۱۵۰۰ یورویی آن به زودی به برندگان اعطا می شود. کتاب این کاریکاتورها با پیام وزیر بهداشت چاپ می شود. اختتامیه این جشنواره بین المللی در فضای آی گپ برگزار می شود.

دکتر لاری از برگزاری جشنواره های عهد جانانه، فیلم یک دقیقه ای و بازی برای فرزندان کادر درمانی خبر داد و گفت: دانشجویان علوم پزشکی قبل از کرونا، فضای مجازی جشنواره های فرهنگی را می شناختند و این فعالیت ها مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است و خودشان پیشتاز این موضوع بوده و در همه طراحی ها شرکت کرده اند. کارهای فرهنگی خوبی انجام شده است.

وی تاکید کرد: درست است که در وزارت بهداشت فعالیت های بهداشتی و درمانی بسیار پررنگ است، اما فعالیت های فرهنگی بسیار خوبی در حال انجام است.

معاون وزیر بهداشت درخصوص توزیع غذا در خوابگاه های علوم پزشکی، گفت: ما تاکید کردیم که سلف سرویس ها باز نشود و توزیع غذا در خوابگاه باشد. برخی از دانشگاه های بزرگ مجبور شدند که سلف ها را باز کنند که آن را هم با رعایت پروتکل بهداشتی و فاصله گذاری انجام دادند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments