۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۰
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

اقتصاد ایران دارای ریسک های سرمایه ‌گذاری است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: یکی از موانع اصلی بر سر راه سرمایه گذاری در کشور وجود ریسک های بالای اقتصادی است که باعث شده امروز شاهد کاهش سرمایه گذاری در کشور باشیم.

شهباز حسن‌پور بیگلری، نماینده مردم سیرجان و بردسیر در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت، با بیان اینکه فرار سرمایه امر عادی است و بنا‌بر دلایلی در برهه های زمانی متفاوتی ممکن است کم یا زیاد شود،‌ افزود:‌ در کشور ۸۰میلیونی طبیعی است که عده‌ای در خارج از کشور سرمایه‌گذاری کنند، اما اگر به آمار و اعداد واحدهای تولیدی نگاهی بیندازیم می بینیم بعد از افزایش فشار تحریم های ظالمانه علیه ایران و حمایت مردم از کالاها و خدمات داخلی؛ باعث افزایش شرکت های دانش‌بنیان و صدور پروانه تولیدی در کشور افزایش چشمگیری داشته است.

او ادامه داد: بحث فرار سرمایه که امروز در جامعه مطرح شده پیش‌از انقلاب هم وجود داشته است.

حسن‌پور بیگلری با بیان اینکه سامان یافتن نرخ ارز در سال گذشته و مناسب شدن قیمت در برخی از بخش های اقتصادی نه آن لجام‌گسیختگی‌ که امروز شاهدش هستیم، افزود: ایرانیان خارج‌نشین زیادی با توجه به این وضعیت؛ سرمایه های خودشان را وارد کشور کردند. ازطرفی ما نیازمند تعامل با دنیا هستیم. ایران کشوری است که با ۱۶کشور مرز مشترک دارد و باید به این موضوع با دید فرصت نگاه کرد. باید در کنار اینکه ما در آن کشورها سرمایه‌گذاری می کنیم آنها هم در کشور ما سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانیم از این فرصت ها به نفع کشور استفاده کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: امیدوارم با روی کار آمدن دولتی کارآمد و انقلابی از این فرصت ها استفاده شود تا بتوانیم به سمت جذب سرمایه‌گذاری خارجی برویم تا مباحث فرار سرمایه کمرنگ شود این موضوع با برنامه‌ریزی امکان‌پذیر است.

حسن‌پور بیگلری در پاسخ به این سوال که یکی‌از مهمترین موانع ورود سرمایه ‌گذار خارجی به کشور، وجود ریسک های بسیار بالا و عدم تعهد اقتصادی به طرف مقابل است؛‌ آیا این موضوع را قبول دارید؛ اظهار کرد: وجود ریسک های سرمایه ‌گذاری را می پذیرم، اشتباهاتی بوده و بی ‌اعتمادی هایی هم ایجاد شده است. به‌ عنوان مثال در حوزه سرمایه ‌گذاری داخلی در بخش بازار سرمایه این بی ‌اعتمادی برای مردم ایجاد شد. نه به تبلیغات هیجانی‌ و گسترده‌ ای که دولت آغاز کرد و نه به اینکه نتوانست بازار سرمایه را به درستی مدیریت و از افزایش سرمایه مردم در این بازار به‌ عنوان یک فرصت استثنایی استفاده کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: امیدوارم مجددا بتوانیم اعتماد مردم را نسبت به بحث های خرد و کلان اقتصادی و سرمایه‌گذاری جذب کنیم.

وی ضمن تایید اینکه تعدد قوانین و مقررات خود دست‌و‌پا‌گیر هستند و فرصت های سرمایه‌گذاری از بین می برند؛ افزود: مقام معظم رهبری در منشور سال ۱۴۰۰ و نه شعار، به درستی فرمودند تولید، مانع‌زدایی ها و پشتیبانی ها؛‌ ما هم قوانین و هم دستورالعمل و بخشنامه های متعدد در کشور داریم. وزارت صمت باید یک پنجره الکترونیکی در کشور ایجاد کند تا بتوان با یکپارچه‌سازی قوانین و مقررات؛ این مشکلات برطرف شود.

حسن‌پور بیگلری در پاسخ به این سوال که فکر نمی کنید تعدد سازمان ها، نهادها، ناظران، مجریان و‌… در افزایش بروکراسی اداری و فرار سرمایه‌ گذاران داخلی و خارجی منجر می شود؛ گفت: تلاش داریم تا بدنه دولت را کوچک کنیم. ما به دنبال واگذاری بخش های مختلف به بخش خصوصی هستیم و بنده به‌ عنوان عضو شورای عالی اصل ۴۴ قانون اساسی به‌دنبال این هستم تا مدیریت اقتصادی را به دست مردم بسپارم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: در طول بیش ‌از یک صد سال گذشته که دولت و مجلس حضور داشته ‌اند؛ ‌دیده ‌ایم که دولت ها در موضوعات اقتصادی ناکارآمد بوده ‌اند.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x