۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹

افزایش مشکلات شهرنشینی با متمرکز شدن بیمارستان در یک منطقه

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: در سال‌های اخیر بیشتر بیمارستان‌ها به خصوص بیمارستان‌های خصوصی در یک منطقه متمرکز شده اند که این موضوع مشکلات شهر نشینی زیادی را برای شهروندان ایجاد کرده است.

ناهید خداکر‌می ‌در گفتگو با خبرنگار شهری طبنا(خبرگزاری سلامت)، با اشاره به موضوع کمبود بیمارستان در برخی از مناطق تهران، اظهار کرد: یکی از اهداف ارائه خدمات یکپارچه در جهان ایجاد دسترسی به خدمات آسان برای مردم است.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین اهداف دسترسی به خدمات آسان در حوزه سلامت زنان، مادران باردار و نوزدان ایجاد خدمات پایه‌ای در کشور است، افزود: برای دسترسی به این خدمات در سطح مناطق باید پایگاه‌های بهداشتی و مراکز جامع سلامت ایجاد شود.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران ادامه داد: زمانی که فردی نیاز به درمان پیدا ‌می ‌کند خدمات باید از سطح پیشگیری به سطح ارائه برسد به همین منظور در این خصوص نیازمند بیمارستان بیشتر در برخی از مناطق تهران هستیم.

خداکر‌می ‌با تاکید بر اینکه دسترسی به بیمارستان‌ها موضوع بسیار مه‌می ‌است، گفت: در سال‌های اخیر بیشتر بیمارستان‌ها به خصوص بیمارستان‌های خصوصی در یک منطقه متمرکز شده اند که این موضوع مشکلات شهر نشینی زیادی را برای شهروندان ایجاد کرده است.

وی اضافه کرد: همچنین متمرکز شدن بیمارستان‌ها در یک منطقه دسترسی دیگر مناطق و محلات را به این مراکز سخت کرده است، بنابراین باید در این خصوص برنامه ریزی‌هایی برای رفع نیاز شهروندان ایجاد شود.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه پراکندگی بیمارستان‌های دولتی به گونه ای است که حتی در برخی مناطق بیمارستان دولتی تامین اجتماعی و خدمات درمانی واقع نشده است، تصریح کرد: امیدوارم خیرین، تشکل‌های مردم نهاد و سیاست گذران در وزارت بهداشت به این موضوع مهم توجه کنند.

خداکر‌می ‌با بیان اینکه دانشگاه‌ها نیز باید مبتنی بر پراکندگی مناطقی که تحت پوشش دارند برای بیمارستان‌های آینده تصمیم گیری کنند، افزود: در شورای شهر تهران به دنبال تاسیس مجتمع‌های سلامت هستیم تا بتواند همه امکانات را در یک مکان بدون اینکه شغل‌های دیگری وجود داشته باشد، راه اندازی کند.

وی در ادامه با بیان اینکه محدودیت زمین و سرمایه گذار اجازه نداده شورای شهر پروژه‌های مشارکتی در تهران اجرا کند، گفت: اما امیدوارم با رویکردی که سرمایه گذاران به مناطق محروم تهران دارند بتوانیم شاهد تاسیس پردیس سلامت باشیم و بخشی از کمبودها را در این حوزه جبران کنیم.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران با بیان اینکه خیرین سلامت و کسانی که زمینی در اختیار دارند ‌می ‌توانند برای احداث بیمارستان گام بردارند، تصریح کرد: باید کمبود بیمارستان در سطح شهر تهران به خصوص بیمارستان‌های دانشگاهی را رفع کنیم.

 

خبرنگار: سید حمیدرضا ریاض

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments