۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳

افزایش فرونشست زمین در ۳ منطقه تهران/ زلزله خاموش در انتظار شهروندان تهرانی

رییس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت: بر اساس آمارهای به‌دست آمده فرونشست زمین در مناطق ۱۷، ۱۸ و ۱۹ بیشتر شده و در بعضی مناطق نیز بیش از ۳۰ سانتی متر فرونشست زمین داریم.

مجید فراهانی در گفتگو با خبرنگار شهری طبنا(خبرگزاری سلامت)؛ با اشاره به فرونشست‌های اخیر زمین در شهر تهران، اظهار داشت: یکی از مهمترین چالش‌هایی هم‌اکنون پایتخت موضوع فرونشست زمین در مناطق مختلف به خصوص مناطق جنوبی شهر است‌.

وی با بیان اینکه فرونشست زمین در مناطق ۱۷، ۱۸ و ۱۹ بیشتر است، افزود: در این مناطق بیشترین حجم فرونشست گزارش شده است. بر اساس آمارهای به دست آمده سالانه در بعضی مناطق بیش از ۳۰ سانتی متر فرونشست زمین داریم.

رییس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در ادامه با تاکید بر اینکه از فرونشست به عنوان زلزله خاموش نام برده می‌شود، گفت: فرونشست زمین می‌تواند ناگهان باعث تخریب بسیاری از فضاهای سکونت شود، همچنین این اتفاق می‌تواند خسارت‌های مادی و معنوی زیادی را به وجود بیاورد.

فراهانی بیان کرد: مهمترین دلیل فرونشست زمین برداشت‌های بی‌رویه از مخازن زیرزمینی و خشکسالی‌های متمادی در سال‌های گذشته است‌.

وی همچنین یادآور شد: برداشت بی‌رویه از مخازن زیرزمینی از طریق حفر چاه‌های غیرمجاز، آبیاری فضای سبز از طریق چاه‌ها است. در گذشته در بسیاری از مناطق جنوبی نیز شاهد اضافه کردن بخشی از آب چاه‌ها به خوراک و آب آشامیدنی مردم بوده‌ایم.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در گذشته درصدی از آب به صورت آب چاه و درصد دیگری نیز به صورت غیرچاه به خوراک مردم اضافه می‌شد.

به گفته فراهانی باید در راستای توقف برداشت آب از مخازن زیرزمینی اقداماتی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه جلسات مستمری توسط شورای شهر تهران در راستای موضوع فرونشست‌های زمین برگزار شده است، تصریح کرد: سازمان نقشه‌برداری، سازمان حفاظت محیط زیست و دیگر نهادهای متولی باید به این موضوع به صورت ویژه توجه کنند.

رییس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران تاکید کرد: شورای شهر تهران به این موضوع به عنوان موضوع باز ورود کرده و تلاش ‌می‌کند با روش‌های مختلف مانند تزریق آب به سفره‌های زیرزمینی و تغییر بعضی از ضوابط شهرسازی نسبت به کاهش فرونشست زمین اقداماتی انجام دهد.

فراهانی ادامه داد: می‌توان با تزریق‌ آب‌های سطحی تهران به هنگام بارندگی و هدایت آب پارک‌ها و شیروانی‌ها و انتقال آن‌ها به سفره‌های زیرزمینی اقدامات خوبی انجام داد.

وی عنوان کرد: مدیریت شهری برنامه‌های خوبی در پیش گرفته و هم‌اکنون با جایگزین کردن آب تصفیه شده از پسماند به جای آب چاه‌ها در راستای کاهش برخی مشکلات گام برداشته است. امیدواریم روند تخریب موجود که منجر به فرونشست زمین شده بتواند به روش معکوس برگردد و ترمیم شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments