۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۸
دبیر بورد رادیولوژی ایران:

افزایش دوبرابری رادیولوژیست در ۱۰ سال آینده/همه رشته‌های رادیولوژی فلوشیب ندارد

دبیر بورد رادیولوژی ایران گفت: رادیولوژی در ایران تخصصی است و چندان به صورت فوق تخصصی تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است.

دکتر حسن‌ هاشمی ‌در گفتگو با خبرنگار گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت؛ با اشاره به برگزاری سی و ششمین کنگره سالیانه انجمن رادیولوژی ایران که ۱۳ الی ۱۶ آبان بصورت وبینار برگزار می‌شود، افزود: مباحث مختلفی در حوزه رادیولوژی با حضور اساتید و صاحب نظران برجسته به صورت مجازی با توجه به شرایط پاندمی‌بیماری کرونا در این کنگره ارائه می‌شود و انتقال تجربیات نیز میان شرکت کنندگان انجام خواهد گرفت.

وی با اشاره به فلوشیپ در رادیولوژی ایران، گفت: رادیولوژی در ایران تخصصی است و چندان به صورت فوق تخصصی تاکنون مورد توجه قرار نگرفته و این در حالی است که رشته‌های تخصصی مختلف مجوز تربیت فلوشیپ و فوق تخصص‌های متعدد دارند.

هاشمی‌با بیان اینکه در حال حاضر رشته رادیولوژی در حوزه تصویربرداری زنان، اینترونشن یا رادیولوژی تهاجمی‌و نورو اسکولار اینترونشن دارای فلوشیپ است، اضافه کرد: در رشته‌‌های دیگر از جمله شکم و لگن، توراکس، ماسکولواسکلتال، رادیولوژی اطفال و نرورادیولوژی فاقد فلوشیپ هستیم. در صورتی که رشته رادیولوژی هم می‌توانست پا به پای دیگر رشته‌های پزشکی در حوزه‌های مختلف دارای فلوشیپ باشد، می‌شد با کیفیت بهتری به بیماران کمک کرد.

دبیر بورد رادیولوژی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا در کشور کمبود رادیولوژیست داریم، تاکید کرد: در حال حاضر ۲۶۰۰ رادیولوژیست در سراسر کشور مشغول به کار هستند و کمبودی در این زمینه وجود ندارد، البته شاید توزیع رادیولوژیست‌ها در کشور نامناسب باشد چراکه تمایل به کار در پزشکان و رادیولوژیست‌ها جهت فعالیت در بخش‌های دولتی پس از اتمام طرح کمتر است ولی در بخش خصوصی تمامی‌ شهرهای کوچک هم رادیولوژیست فعال وجود دارد و باید در این زمینه اقداماتی تشویقی انجام داد تا آنها جذب شوند.

وی افزود: همچنین سالانه بیش از ۲۲۰ تا ۲۴۰ دستیار رادیولوژیست جذب می‌شوند که در ۱۰ سال بیش از ۲۲۰۰ تا ۲۶۰۰ رادیولوژیست به آمار امروز اضافه خواهد شد.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments