۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹

افزایش بودجه ارتش و سپاه

بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ کشور نشان می‌دهد بودجه ارتش، سپاه و ناجا نسبت به سال گذشته با افزایش همراه بوده است اما بودجه تقویت بنیه دفاعی کشور با کاهش چشمگیر روبرو است.

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، حسن روحانی رئیس جمهور روز گذشته با حضور در مجلس شورای اسلامی‌لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور را به مجلس تقدیم کرد.

طبق قانون، نمایندگان مجلس ۳۰ روز فرصت دارند تا با تشکیل کمیسیون تلفیق، لایحه پیشنهادی دولت را بررسی کرده و پس از بررسی و تصویب به صحن علنی مجلس ارائه کنند. لایحه بودجه سال ۹۹ پس از تصویب در صحن علنی مجلس، به شورای نگهبان فرستاده می‌شود و پس از تصویب شورای نگهبان، قانون بودجه توسط رئیس مجلس برای اجرا به رئیس جمهور ابلاغ می‌شود. رئیس جمهور نیز پس از دریافت قانون بودجه، آن را برای اجرا به دستگاه‌هایی اجرایی کشور ابلاغ می‌کند.

اما بررسی بخش دفاعی لایحه بودجه ۹۹، نشان می‌دهد که اتفاق مهمی‌در حوزه تخصیص بودجه دفاعی رخ داده است.

بر این اساس در بودجه فصل امور دفاعی و امنیتی بودجه از ۷۰ هزار و ۹۵۲ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۸ به ۶۹ هزار و ۵۹۶ میلیارد تومان در سال ۹۹ کاهش پیدا کرده است.

همچنین بودجه تقویت بنیه دفاعی کشور در ردیف بودجه و اعتبارات هزینه‌ای  دستگاه‌های اجرایی کشور در بخش وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ به هزار میلیارد تومان و در بودجه ستاد کل نیروهای مسلح هم از ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ به هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ کاهش یافته است.

بودجه سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی‌از ۱۵ هزار میلیارد تومان مصوب سال ۱۳۹۸ به ۱۸ هزار و ۳۱۵ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

بودجه ارتش جمهوری اسلامی‌ایران نیز از ۱۰ هزار و ۲۴ میلیارد در سال ۹۸ به ۱۱ هزار و ۹۷۸میلیارد تومان در سال ۹۹ افزایش پیدا کرده است.

بودجه نیروی انتظامی‌جمهوری اسلامی‌ایران نیز از ۱۱ هزار و ۵۲۱ میلیارد تومان در سال ۹۸ به ۱۷ هزار و ۴۴۴ میلیارد تومان افزایش یافته است.

اما بودجه سازمان بسیج از ۱۷ هزار و۴۶۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۸ به ۹ هزار و ۲۳۶ میلیارد در سال ۱۳۹۹ کاهش یافته است.

بودجه وزارت دفاع در بخش دستگاه‌های سیاست گذار از ۳۸ هزار میلیارد به ۴۱ هزار و ۵۷۵ میلیارد تومان افزایش یافته و در همین حوزه نیز بودجه ستاد کل نیروهای مسلح از ۵۶ هزار و ۹۶۴ میلیارد به ۵۶هزار و ۸۴۰ میلیارد کاهش یافته است.

اما بودجه وزارت دفاع و ستادکل در بخش اعتبارات هزینه‌های دستگاه‌های اجرایی به ترتیب از هزار و ۷۰۰ میلیارد در سال ۹۸ به ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد در سال ۹۹ و از ۲۳۸ میلیارد به ۲۴۶ میلیارد تومان در سال ۹۹ افزایش یافته  است.

هر چند در لایحه بودجه سال ۹۹ بودجه ارتش، سپاه و نیروی انتظامی‌در سال ۹۹ با افزایش همراه بوده است اما بودجه تقویت بنیه دفاعی کشور با کاهش چشمگیری همراه است که با توجه به شرایط منطقه و هزینه کرد هنگفت برخی کشورها در حوزه دفاعی نیازمند افزایش بودجه دفاعی در این حوزه هستیم.

حال باید منتظر ماند و دید که نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌در روند بررسی و تصویب لایحه بوجه سال ۹۹ چه اقدامی‌برای افزایش بودجه بنیه  دفاعی کشور انجام می‌دهند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of