۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵

افزایش بهره‌مندی روستاهای شرق هرمزگان از آب شرب

مديرعامل شرکت آبفای هرمزگان از افتتاح فار اول طرح ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر میناب در دهه فجر امسال خبر داد.

به‌‌گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “امین قصمی” در نشست با مدیران دفاتر حوزه‌های انتخابی “حسین رئیسی” نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: حجم ریالی پروژه‌های در حال اجرا در شرق استان بالغ بر یک‌هزار میلیارد تومان است که در هر شهرستان متناسب با مطالعات انجام شده و اعتبارات تخصیص یافته است.

قصمی با اشاره به مشکلات موجود در شرق استان و کمرنگ بودن طرح‌های مشارکتی در این مناطق نسبت به غرب استان، امکان تعامل اثربخش مردم و شوراها با این مجموعه و اجرای طرح‌های مشارکتی در شرق هرمزگان را علیرغم مشکلات فرهنگی، اجتماعی و مالی عملی دانست.

وی همچنین به مهمترین اقدامات آبفا در شرق استان اشاره کرد و گفت: بهره برداری از طرح ملی آبرسانی از سد سُهران به گوهران بشاگرد و ۱۲ روستای مسیر در دهه فجرامسال از جمله این اقداماتی است که ظرف سه چهار سال آینده حدود ۵۴ روستا از این ظرفیت بهره مند خواهند شد.

به گفته قصمی؛ در سفر قریب الوقوع “محمد باقرنوبخت” معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان، بحث اعتبار مورد نیاز برای بهره‌مندی بیشتر روستاهای بشاگرد از طرح انتقال آب از سد سهران به گوهران نیز نهایی می‌شود.

مدیرعامل آبفای استان هرمزگان همچنین از حمایت نماینده شرق هرمزگان برای ایجاد تفاهم‌نامه همکاری با وزارت نفت در اجرای طرح آبرسانی از سد جگین به ۲۸ روستای شهرستان جاسک خبر داد و گفت: این پروژه به طول ۵۰ کیلومتر بوده و نیازمند اعتباری برابر ۲۰۰ میلیارد تومان است که در صورت امضای آن، مشکلات کمبود آب این روستاها برطرف می‌شود.

افزایش ظرفیت تامین آب شهرستان سیریک

وی افزود: در شهرستان سیریک نیز، در نشستی با مدیرعامل آبفای کشور پروژه انتقال آب از منطقه تلنگ شهرستان میناب به شهر سیریک به طول ۴۰ کیلومتر نهایی شده و پیگیری‌های لازم جهت تامین اعتبار این پروژه در حال انجام است، همچنین بهره برداری از آب شیرین‌کن ۳ هزار مترمکعبی زیارت و توسعه آب شیرین‌کن سیریک از دیگر اقدامات آبفا در این شهرستان است که با تکمیل این پروژه‌ها شاهد افزایش ظرفیت منابع آبی این شهرستان خواهیم بود.

قصمی در ادامه به اقدامات اساسی آبفا در شهرستان میناب اشاره کرد و گفت: بهره‌برداری از مجتمع‌های روستای سندرک، بندزرک، شهوار – جانشینی و چراغ آباد هشتبندی و آب شیرین‌کن ۳ هزار مترمکعبی کرگان از جمله طرح‌هایی است که امسال وارد مدار بهره برداری می‌شود.

وی همچنین از افتتاح فار اول طرح ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر میناب در دهه فجر امسال خبر داد و گفت: این طرح شامل احداث یک واحد تصفیه‌خانه فاضلاب با فرآیند لجن فعالMLE ‌ و ظرفیت ۷ هزار و ۶۲۰ مترمکعب در روز، اجرای ۳۷ کیلومتر شبکه جمع آوری اصلی و فرعی فاضلاب و نصب ۹۵۰ انشعاب جدید فاضلاب است .

به گفته وی؛ اعتبار کل این طرح یک‌هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال است.

بهره مندی میناب از آب سد سرنی

قصمی همچنین از اجرای پروژه انتقال آب از تصفیه‌خانه سد سرنی به مخازن شهر میناب به طول ۶ کیلومتر و آغاز مطالعات بازسازی مجتمع تیاب در این شهرستان خبر داد.

مدیرعامل آبفای استان در پایان، آبرسانی از سد جگین به غرب جاسک با اعتبار ۷۴۰ میلیارد ریال و آبرسانی به مجتمع امام توکهور با اعتبار ۲۵ میلیارد ریال از دیگر پروژه های آماده بهره برداری در شرق استان عنوان کرد.

گفتنی است، در این نشست، مدیران دفاتر حوزه‌های انتخابی نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده آبفا در شهرهای شرق استان، به بیان مشکلات و نیازهای بخش آبِ شهرها و روستاها پرداختند.

۰ ۰ vote
Article Rating

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments