۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰

افزایش اقامت بیمارستانی مبتلایان به کرونا در تهران

دبیر تشخیص مصلحت نظام در جلسه شورای فرماندهی عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، یکی از اقدامات اساسی برای کنترل بیماری کرونا در کشور را راه اندازی سامانه ای پایدار با همکاری تمامی دستگاه ها دانست و گفت: برای این منظور نیاز به تعریف عملیاتی یکپارچه در حوزه سلامت حس می شود.

به گزارش گروه بهداشت ودرمان خبرگزاری سلامت به نقل از  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، جلسه شورای فرماندهی عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، صبح امروز با حضور دکتر محسن رضایی، دبیر تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

در این جلسه دکتر رضایی، ضمن تبریک هفته وحدت و ابراز تقدیر و تشکر از اعضای ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، به ویژه کارکنان و فعالان در حوزه بهداشت و درمان، بیان کرد: در این ستاد افراد نخبه، متخصص و فعال حضور دارند. از طرفی ویروس کرونا یک بیماری ناشناخته و فراگیر جهانی  است که ماهیت و رفتار ناشناخته و غیرقابل پیش بینی دارد. کشور ما نیز همچون تمامی کشورها درگیر مشکلات این بیماری هستیم.

وی ادامه داد: در پیک اول برخورد مطلوبی صورت گرفت و سامانه خوبی شکل گرفت ولی این سامانه تا اردیبهشت ماه دوام داشت. در پیک دوم و سوم نیز نیاز به تشکیل بسیج جدی و سراسری احساس شد، با این تفاوت که سرعت سرایت و همه گیری ویروس نسبت به اوج های قبل افزایش شدیدی داشته است.

دبیر تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ورود به موقع و هوشمندانه مقام معظم رهبری و فرمایشات دقیق ایشان برای مقابله با بحران کنونی، عنوان کرد: در جلسه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا، مقام معظم رهبری اختیاراتی را به مسئولین دادند تا قرارگاهی متمرکز با همه امکانات کشور بسیج شوند. این یک فرصت طلایی است که باید استفاده شود.

به گفته وی، با ورود مقام معظم رهبری، انتظار می رود اقدامات لازم در جهت کنترل فوری بیماری و پایدارسازی سامانه ای دراز مدت انجام شود.

دکتر رضایی تصریح کرد: همه دستگاه ها باید به میدان بیایند تا سامانه ای پایدار شکل گیرد تا علاوه بر کنترل بیماری از بروز موج های بعدی نیز جلوگیری کند. اگر این اتفاق نیفتاد، ویروس کووید-۱۹ بعد از مدتی دوباره از کنترل خارج می شود و فرسودگی نیروها، تجهیزات، افراد پشتیبان و حتی مردم هم افزایش می یابد.

وی با تاکید بر لزوم طراحی عملیاتی هماهنگ و یکپارچه متناسب با اقلیم های مختلف برای جلوگیری از انتقال ویروس، عنوان کرد: اینکه در هر اقلیم باید از کدام نقاط شروع به فعالیت کرد تا پایدارسازی امکان پذیر باشد، اهمیت بسزایی دارد. باید عملیات سلامت تعریف کنیم تا سامانه پایدار در استان مستقر شود.

وی در خصوص سیاست های کلی سلامت که ۶ سال پیش ابلاغ شد، عنوان کرد: اگر به این سیاست ها جدی عمل می شد، راندمان بسیار بالا می رفت. به تمامی اعضای فعال در حوزه سلامت توصیه می کنم این سیاست ها را مطالعه و تا جایی که می توانند آن را عملیاتی کنند.

دبیر تشخیص مصلحت نظام، اظهار کرد: در حال حاضر با یک تهدید و یک فرصت بزرگ رو به رو هستیم. تهدید به این دلیل که این بیماری باید هرچه زودتر کنترل شود و از طرفی باید از فرصت استفاده کرده تا آسیب ها را مشخص و  پاکسازی کنیم، نقاط ضعف را شناسایی کنیم و آنها را از بین ببریم تا بتوانیم با بهره وری بیشتر و هزینه کمتر از بحران ها گذر کنیم.

وی هدف نظارت های مجمع تشخیص مصلحت نظام را آسیب شناسی و حل مشکلات اعلام کرد و گفت: امیدواریم جامعه سلامت کشور سیاست های ابلاغی سلامت را مطالعه و مشکلات آن را بیان کنند تا از نظراتشان استفاده کنیم، به ویژه در این مدتی که در حال تنظیم سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه هستیم.

افزایش اقامت بیمارستانی مبتلایان به کرونا در تهران

دکتر علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، در این جلسه ضمن ارایه گزارش مختصری از فعالیت های ستاد، بیان کرد: در حال حاضر ۳۸۲ مرکز جامع سلامت در استان تهران مشغول به ارایه خدمت هستند که از این تعداد ۸۴ مرکز جامع به صورت ۱۶ و ۲۴ ساعته، در زمینه کرونا فعالیت دارند و مابقی خدمات بهداشتی عادی از جمله واکسیناسیون را ارایه می دهند. بر همین اساس استان تهران تنها استانی است که صد درصد برنامه های بهداشتی اولیه خود را محقق کرده است.

وی افزود: استان تهران بالغ بر یک میلیون جمعیت شناور دارد. پیش از بحران کرونا، ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کردند که این میزان به حدود یک میلیون نفر کاهش یافته است. همچنین در تهران ۵ هزار اتوبوس و ۷۰ هزار تاکسی مشغول خدمت رسانی هستند.

به گفته دکتر زالی، پدیده معتادان متجاهر، کودکان کار، زباله گردی و سکونت اتباع بیگانه به ویژه اتباع بدون هویت، به طور تقریبی منحصر به استان تهران است.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران با اشاره به اینکه تهران گرانیگاه سیاسی و اقتصادی جامعه است، افزود: بالغ بر ۲۵ درصد تولید ناخالص ملی در استان تهران محقق می شود.

وی سکونت های غیررسمی را نیز از دیگر چالش های حوزه بهداشتی اعلام کرد و گفت: تهران جایگاه پیچیده و متفاوتی دارد، به همین دلیل با همکاری استاندار تهران و سایر دستگاه های مرتبط، ستاد مقابله با کرونا تشکیل شد.

دکتر زالی با اشاره به اینکه در حال حاضر در پیک سوم بیماری هستیم،گفت:  در این پیک برخلاف دو پیک قبلی با سرعت بیشتری به اوج بیماری رسیدیم که این موضوع نشان می دهد شتاب گرفتاری بیماری در تهران افزایش داشته است، همچنین اقامت بیمارستانی نیز در پایتخت با افزایش یک الی دو روزه همراه بوده است.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، تصریح کرد: در این فاز فعلی با خوشه های جمعیتی خانوادگی مبتلایان نیاز به بستری مواجه هستیم. از طرفی ابتلای همکاران در مجموعه ارایه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی چالش دیگری در این زمینه است.

بازآرایی ارایه خدمات در بخش اجرایی متناسب با بحران کنونی نیست

وی در خصوص معضلات اساسی که مجموعه سلامت استان تهران با آن دست و پنجه نرم می کند، عنوان کرد: دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران با کاهش جدی درآمد اختصاصی رو به رو هستند و این وضعیت در حالی که بخش زیادی از امور بیمارستان های دانشگاهی بر درآمد اختصاصی تکیه دارد، نگران کننده است. از طرفی حجم مراجعان به شدت افزایش یافته و بیمارستان ها هم به بیماران کرونایی و هم به بیماران غیرکرونایی خدمت ارایه می دهند.

دکتر زالی با بیان اینکه، یکی از مواردی که مقام معظم رهبری در جلسه ستاد ملی کرونا تکلیف کردند، جذب نیروی انسانی بود، ادامه داد: تاکنون حمایت های لازم در زمینه تامین نیروی انسانی تازه نفس صورت نگرفته است.

به گفته وی، یکی از مهمترین معضلات کادر سلامت با توجه به نزدیک بودن فصل زمستان، تامین ذخایر راهبردی، دارو، تجهیزات، اقلام مصرفی و اقلام سرمایه ای است.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، اظهار کرد: متاسفانه در مسیر مقابله با بحران، سازمان های بیمه گر مشارکت جدی با نظام سلامت نداشتند و می توان گفت به طور کلی این بازآرایی ارایه خدمات در بخش اجرایی متناسب با بحران کنونی نیست. باید در این مسیر یک پنجره واحد داشته باشیم

 دکتر زالی چالش دیگر را عدم درک عمیق و حساسیت آحاد مردم و مسئولان دانست و خواستار جدی تر شدن رویکرد مسئولان نسبت به بحران کرونا، جلوگیری از خستگی مردم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی به علت فرسایشی شدن شرایط و افزایش حساسیت جمعی به کمک رسانه ها شد.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا، اظهار کرد: عدم اجرای صحیح و قطعی برخی از مصوبات از معضلاتی است که باید مدنظر قرار گیرد. پیش از این عنوان شد تهران با این شتاب بیماری بهتر است برای تجدید قوای نیروی بهداشتی و درمانی دوهفته تعطیل شود.

وی با اشاره به حضور فعال دانشجویان خلاق و نوآور در عرصه پژوهش مرتبط با کرونا، افزود: بسیاری از محققان مطالعات خوبی انجام دادند و حتی محصولات مهمی نیز تولید کردند اما بروکراسی موجود برای اخذ مجوز ، آنها را دلسرد کرده است.

 دکتر زالی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اجازه دهید جامعه علمی حرفشان رابزنند، افزود: با فرمایشات اخبر مقام معظم رهبری، پارادایم عملیاتی، اجرایی و اندیشه پردازانه در حوزه مقابله با کرونا شکل گرفته است. یکی از تاکیدات ایشان موضوع محله محوری و استفاده مجدد از نیروهای مردمی، جهادگر و داوطلب بود که فرمان هوشمندانه ای است، چراکه کنترل کرونا بدون مشارکت مردم شدنی نیست.

وی در پایان عنوان کرد: حضور نیروهای داوطلب و بسیجی علاوه بر جنبه های معنوی، در زمینه تامین معیشت و رفع مایحتاج خانوارهای کم برخوردار و افرادی که نیاز به ایزولاسیون دارند کمک کننده خواهد بود. همچنین غربالگری و بیماریابی به موقع در کنار این اقدامات ما را زودتر به نتیجه می رساند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments