۰۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۴
رئیس سازمان اورژانس کشور خبر داد:

افزایش آمبولانس‌ها به ۵ هزار دستگاه

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: ۲۸۰ دستگاه آمبولانس مجهز به تمام امکانات این هفته توزیع و در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت)، پیرحسین کولیوند صبح امروز در در نشست خبری به مناسبت دستاوردهای هفته دولت، با بیان این مطلب افزود: تعداد آمبولانس‌های ما از ۲۴۰۰ دستگاه به ۵۰۰۰ دستگاه افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه ۲۸۰ دستگاه آمبولانس دو دیفرانسیل مجهز به تمام امکانات این هفته توزیع و در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد گفت: تعدادبالگردهای ما از ۷ فروند به ۴۲ فروند رسید تاکنون ۲۷هزار مصدوم راجابه‌جا کردیم که ۶۰ درصد به مراکز درمانی رسیدند.

رئیس سازمان اورژانس کشور افزود: در حال حاضر ۳۳۰ دستگاه موتورآمبولانس داریم، قسمت اعظم این موتورلانس‌ها در اورژانس تهران است که نقش بسزایی در کاهش زمان رسیدن به بالین بیمار داشت است. زمان رسیدن مصدوم را از ۳۸ دقیقه به ۱۰ دقیقه رسانده‌ایم، تعداد ماموریت‌های ما به سه میلیون و هشتصد تا چهار میلیون رسیده است.

کولیوند با اشاره به راه‌اندازی سامانه‌ ام سی ام سی گفت: دو کار خیلی خوب در سطح جهانی انجام شد که خدمت رسانی برای درمان سکته‌های مغزی و قلبی بود.

وی تصریح کرد: تجهیزات خوبی داخل کشور تولید شد و در آمبولانس‌ها استقرار یافته است، در خصوص کد ۲۴۷ که برای درمان بیماران سکته قلبی است باید گفت، برای رساندن این بیماران ۹۰ دقیقه وقت داریم افراد سکته قلبی را به مراکز درمانی برسانیم.

کولیوند با اشاره به عملکرد یک ساله سازمان اورژانس کشور، از تصویب سازمان اورژانس از سوی مجلس در سال گذشته و تایید اساسنامه این سازمان از سوی هیات دولت و شورای نگهبان خبر داد.

رئیس سازمان اورژانس کشور با تاکید بر اینکه ۲۷ هزار مصدوم از طریق بالگرد اورژانس به مراکز درمانی منتقل و ۶۵ درصد از مصدومان مستقیم به اتاق عمل ارجاع شده اند، تصریح کرد: خوشبختانه روند خدمت رسانی اورژانس از نظر بهداشتی جهانی نیز پیشرفت مناسبی داشته و جایگاه ایران در این زمینه ارتقا یافته است.

کولیوند با تاکید بر اینکه آمبولانس‌های خصوصی موظفند بیماران غیر اورژانس را جابه‌جا جا کنند، افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی به عملکرد آمبولانس‌های خصوصی اشراف دارند.

وی ادامه داد: روز گذشته با تخلف یکی از آمبولانس‌های خصوصی برخورد شد و به طور حتم جلوی ادامه فعالیت آن گرفته خواهد شد.

وی از تلاش برای تشکیل دانشکده فوریت‌های پزشکی خبر داد و افزود: آموزش نیروی اورژانس خانم نیز در دستور کار است.

کولیوند از نیاز اورژانس کشور به نیرو خبر داد و گفت: در حال حاضر ١۵ هزار نیرو کم داریم که با توافق با سازمان استخدامی این موضوع در حال پیگیری است.

رئیس سازمان اورژانس کشور با تاکید بر اینکه اورژانس کشور توانسته در حوزه تجهیزات مورد نیاز از تولیدات داخل استفاده کند، افزود: این خودکفایی در راستای عمل به فرمایش رهبر معظم انقلاب است.

وی ادامه داد: ایران در سال ۱۳۵۴ به عنوان چهارمین کشور دنیا اورژانس پیش بیمارستانی را با هفت پایگاه راه‌اندازی کرد که این تعداد بعد از انقلاب به ۷۰ پایگاه رسید و اورژانس در سال ۱۳۹۶ به سازمان ارتقا یافت.

کولیوند گفت: باید توجه کرد که ۵۵ درصد ماموریت‌های هوایی ما مربوط به حوادث ترافیکی است و تاکنون ۵۵ درصد مرگ مادران باردار از این طریق کاهش یافته است. بر همین اساس در این زمینه و با ایجاد نظام جامع اطلاعات مصدومان، معلولان و فوتی‌های ناشی از حوادث و با ثبت دقیق مصدومان و فوتی‌ها، سازمان بهداشت جهانی کشور ما را از ردیف هشتم به ردیف اول یعنی کشور‌های الف آورده است.

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم تا بالگرد‌های دید در شب را با بالگرد‌های فعلی جایگزین کنیم، افزود:در حال حاضر زمان رسیدن اورژانس بر بالین بیماران و مصدومان در شهر‌های کوچک از ۱۳ دقیقه به هفت تا ۹ دقیقه، در شهر‌های بزرگی، چون تهران از ۳۸ دقیقه به ۱۳ دقیقه، در جاده‌ها از ۲۰ دقیقه به ۱۵ دقیقه و در جاده‌های روستایی از ۴۰ دقیقه به ۲۰ تا ۲۵ دقیقه رسیده است.

کولیوند همچنین از افزایش آمار غرق شدگی در کشور هشدار داد و گفت: متاسفانه از ١٠٠۶ فوتی که در ۵ ماهه ابتدای سال جاری داشته ایم ٨۵ درصد مردان هستند از این رو لازم است در این باره افزایش اگاهی صورت بگیرد.

کولیوند از راه‌اندازی سامانه AMS خبر داد و گفت: با ایجاد این سامانه تمام آمبولانس‌های دولتی را کنترل می‌کنیم و می‌دانیم که آمبولانس کجاست و چه ماموریتی را انجام می‌دهد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments