۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰

افراد داری خون‌های نادر به یاری بیماران بشتابند

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی گفت: از تمامی کسانی که دارای گروه‌های خونی نادر هستند درخواست می‌کنیم با مراجعه به پایگاه‌های اهدای خون به یاری همنوعان خود بشتابند.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا،دکتر مجید اظهار کرد: از ابتدای امسال تا پایان آذر ماه  ۸۱۱۲۹ نفر جهت اهدای خون به پایگاه‌های اهدای خون خراسان رضوی مراجعه کرده‌اند که از این میزان ۵۹۷۷۷ نفر از آنها موفق به اهدای خون خود شدند و ۲۱۳۵۲ نفر مابقی هم با تشخیص پزشک معاف از اهدا شدند.

وی افزود: میزان حضور و اهدا از ابتدای فروردین ماه تا پایان آذر ماه امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد کاهش داشته و نگرانی را بابت کبود خون و ذخایر خونی ایجاد کرده است.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی تصریح کرد: پایگاه‌های اهدای خون پاک بوده و به‌صورت مستمر ضدعفونی می‌شود و کار خونگیری هم با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی انجام می‌شود.

وی به افراد دارای گروه‌های خونی نادر، بیان کرد: از تمامی کسانی که این نوع گروه‌های خونی را دارا هستند درخواست می‌کنیم با مراجعه پایگاه‌های اهدای خون به یاری همنوعان خود بشتابند.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی با بیان این مطلب که زندگی دارندگان گروه‌های خونی نادر همانند مردم عادی است، گفت: ممکن است تغییرات ژنتیکی ناشی از ازدواج‌های فامیلی و یا تغییرات محیطی که به دنبال شرایط جغرافیایی ویژه حاصل می‌شوند موجب شود گروه خونی نادر در یک خانواده و در یک نژاد بیشتر دیده شود.

دکتر عبداللهی تأکید کرد: به افرادی گروه خونی نادر می‌گویند که مشابه خون آنها فقط در هر ۵۰ تا ۱۰ هزار نفر یک مورد موجود است و درخواست ما از تمامی آقایان و بانوان دارای تمامی گروه‌های خونی به‌ویژه موارد نادر این است که در امر انسانی اهدای خون بیش از پیش مشارکت کنند و با اهدای خون خود زندگی را به نیازمندان هدیه کنند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x