۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۳

افتتاح نخستین مرکز پرورش بچه ماهی جنوب شرق کشور

راه اندازی و فعالیت مجدد مرکز تکثیر بچه ماهی سردابی لاله زار بردسیر به عنوان نخستین مرکز پرورش بچه ماهی در جنوب شرق کشور

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری سلامت (طبنا) از کرمان، این مراسم با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی رقم خورد.

مرکز پرورش بچه ماهی در جنوب شرق کشور حدود ۷۵ کیلومتر دورتر از مرکز شهرستان بردسیر و در دامنه کوه های سربه فلک کشیده و پربرف‌ لاله زار، مکانی که با داشتن ۲ هزار و ۷۵۵ متر ارتفاع از سطح دریا به بام ایران معروف است، راه اندازی شده است.
در بالادست لاله زار، سدی خاکی درست شده که مازاد آب بارندگی در پشت آن جمع می شود، وجود بارندگی های چشمگیر و جریان برفاب، ایده ایجاد مرکزی برای پرورش ماهیان سردابی مانند قزل آلای رنگین کمان را در سردترین نقطه استان کرمان به ذهن ها متبادر می کند و اکنون جهاد کشاورزی از این ظرفیت خدادادی برای پرورش ماهی به عنوان اقدامی قابل تقدیر و اقتصادی بهره برده است.

مرکز پرورش ماهی قزل آلای بردسیر حدود ۱۰ سال قبل در پشت سد لاله زار و در مجاورت سایت گردشگری دایر شده است، این مرکز طی سال های گذشته گاهی فعال و گاهی نیمه فعال بوده است.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، تصمیم به واگذاری این مرکز به بخش خصوصی موجب رونق دوباره مرکز پرورش ماهیان سردابی بردسیر شده است.

عباس سعیدی در ادامه افزود: توسعه آبزی پروری در استان کرمان مورد توجه قرار گرفته است.

او که امروز چهارشنبه برای بازدید از مرکز تکثیر بچه ماهی به لاله زار بردسیر آمده بود، گفت: یکی از ضروریات شیلات، تولید بچه ماهی در استان کرمان است که راه اندازی این مرکز بعد از ۱۰ سال توقف، طی سه سال گذشته شتاب گرفته و هم اکنون به ثمر رسیده است.
منبع : ایرنا کرمان

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments