۲۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲

اعضای کمیسیون بهداشت باید دلسوز مردم باشند

عضو شورای مرکزی و مسئول کمیته خواهران انجمن اسلامی ‌پزشکان ایران گفت: حضور اعضا و متخصصان متعهد و دلسوزی که خدمت به مردم و منافع ملی دغدغه مهم آنها باشد، یکی از مهمترین ویژگی‌های کمیسیون بهداشت است.

نرجس بختیارخلج، ماما و دکترای جامعه شناسی و مشاور اسبق رییس سازمان بهزیستی در امور زنان و خانواده و عضو سابق شورای معاونین سازمان در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری سلامت با بیان اینکه مساله سلامت جزو مسائل مهم در هر کشوری است، افزود: طبق ماده ۵۲ آیین‎نامه داخلی مجلس شورای اسلامی‌ کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای انجام وظایف محوله در محدوده بهداشت و درمان، امداد، بهزیستی، تأمین اجتماعی، بیمه‎های اجتماعی و هلال احمر تشکیل شده و گستره و محدوده نظارتی و تقنینی این کمیسیون نشان‎دهنده اهمیت آن در حوزه‎های بهداشتی، رفاه اجتماعی، سلامت روانی، عدالت درمانی و پیشرفت جامعه است. این گستره گویای نیاز به شناخت ابعاد مختلف موضوعات و بهره بردن از تخصص‌های مختلف مرتبط نظیر مدیریت، جامعه شناسی، مددکاری، اقتصاد، حقوق و… است.

وی ادامه داد: در گام اول توسط کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، باید آسیب‎شناسی عالمانه و بدون سوگیری در خصوص وضعیت موجود، اقدامات صورت گرفته، برنامه‎ها و کیفیت و کمیت نیروی انسانی این حوزه‎ها انجام شود و برمبنای آسیب‎شناسی صورت گرفته، پیشنهادها و اقدامات کارآمد، تحول‎گرا و عادلانه در چارچوب سیاست‎های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۳ ارائه گردد. به عنوان مثال به منظور رفع مشکل کمبود پزشک کشور، ارائه راهکار خام افزایش ظرفیت پذیرش رشته‎های پزشکی و اجرای بدون برنامه و مطالعه این پیشنهاد چه بسا آسیب‎های فراوانی را به دنبال داشته باشد.

بختیارخلج تصریح کرد: بنابراین باید وضعیت موجود پزشکان را بررسی کرد، چرا و چه تعداد پزشک شناسه نظام پزشکی دریافت نکرده‎اند و مشغول حرفه پزشکی نیستند؟ چرا و چه تعداد پزشک در خارج از حرفه پزشکی در بخش دولتی مشغولند؟ چرا و چه تعداد پزشک عمومی‌ و متخصص در جایگاه‎ها و مسئولیت‎های غیرمرتبط داریم؟ چرا پزشکان حاضر در جایگاه‎های غیرمرتبط، علی‎رغم نیاز کشور در مناطق محروم، در جایگاه‎های غیرمرتبط حق محرومیت از مطب می‌گیرند؟ و… سپس بر طبق نتایج حاصل، پیرامون کاهش یا افزایش ظرفیت یا مدیریت بکارگیری و سایر راهکارها جهت رفع مشکلات مربوطه تصمیم گرفت.

اعضای کمیسیون بهداشت باید دلسوز مردم باشند

عضو شورای مرکزی و مسئول کمیته خواهران انجمن اسلامی‌ پزشکان ایران اظهار کرد: زمانی متخصص در سایر حوزه‎ها کم داشتیم از پزشکان حرفه‎ای استفاده می‌شد، اما در شرایط حاضر به برکت نظام جمهوری اسلامی‌ دانش‎آموخته متخصص PHD در رشته‎های مختلف داریم که باید در حوزه‎های تخصصی خود در نهادهای مرتبط خدمت کنند. از این‌رو باید طرحی نو و عملیاتی به نفع مردم شکل بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: تحول و به کارگیری نیروی انسانی بر مبنای شایسته ‎سالاری در جایگاه‎های مدیریتی و کارشناسی از مصادیق عدالت است و اقدام خلاف آن هزینه‎های زیادی از جمله ناکارآمدی تصمیمات و اجرا، تحمیل بار مالی و تعویق در خدمت به مردم را متوجه کشور می‌کند.

بختیاری‌خلج با اشاره به مواردی که انتظار دارد در کمیسیون بهداشت و درمان دارای اولویت و مورد توجه باشد، توضیح داد: حضور اعضا و متخصصان متعهد و دلسوزی که خدمت به مردم و منافع ملی دغدغه مهم آنها باشد، بهره بردن از تخصص همه رشته‌های مرتبط با وظایف کمیسیون بهداشت و درمان،  نظیر رشته‌های مختلف علوم انسانی با هدف نگاه ریشه‌ای به سلامت عموم جامعه، پرهیز از پزشک‎زدگی در همه حیطه‎های مرتبط با سلامت به دلیل اینکه وظایف فراتر از دانش پزشکی است و ماهیت بین رشته‎ای دارد، بخشی از انتظارات ما از کمیسیون بهداشت است.

عضو شورای مرکزی و مسئول کمیته خواهران انجمن اسلامی ‌پزشکان ایران اضافه کرد: همچنین سامان‎دهی و عدالت در پرداخت‎های مالی بین صنف‎های مختلف نظام سلامت کشور، تربیت و توزیع پزشک بر مبنای بومی‌گزینی و الزام و متعهد کردن فارغ التحصیلان به خدمت در جایگاه‌ها مرتبط و مورد نیاز، ممنوعیت و پرهیز از حضور همزمان متخصصان پزشکی در مناصب دولتی و بخش خصوصی و تلاش در جهت شناسایی و رفع عادلانه مشکلات همه گروه‎های زیر مجموعه پزشکی و پیراپزشکی مانند مامایی، پرستاری و… از دیگر انتظاراتی است که امید است در کمیسیون مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: برای بهبود سلامت عمومی‌ جامعه اقدامات قابل تقدیری صورت گرفته است، اما نظام سلامت کشور در گام دوم انقلاب با نگاه عادلانه و مدیریت جوانان و  شایسته سالاری باید تحول اساسی یابد. در مواجهه با کرونا توانمندی‎های خوب درمان و تولید این عرصه را به خوبی حس کردیم و در جهان حرف داشتیم.

بختیاری‌خلج افزود: درباره طرح و مصوبات مانده از مجلس دهم بالاخره هزینه و وقت گذاشته شده و باید بررسی شود و در صورت ضرورت، نیاز است بسته به اولویت اقدام و در صورت عدم نیاز مبتنی بر دلایل و شواهد علمی ‌معوق یا رد شود.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x