۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۹

اعتراف سعودی‌ها به غیرممکن بودن تامین امنیت با مشارکت خارجی‌ها

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد که عربستانی ها متوجه شدند نمی توان امنیت را به کشورهای خارج از منطقه سپرد.

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، مسعود گودرزی با اشاره به موافقت سعودی ها با میانجیگری عراق برای گفت‌وگو با ایران، گفت: چنین اتفاقی قابل پیش بینی بود، شاید بتوان در موضوع سیاست خارجی با مشارکت کشورهای دیگر به جایی رسید، اما امنیت از جمله مسائلی است که با توان داخلی و همکاری نزدیک با کشورهای منطقه ای محقق می شود.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه ایجاد امنیت با مشارکت کشورهای خارج از منطقه ممکن نیست، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از بدو پیروزی انقلاب به این نکته تاکید داشت که مسائل منطقه باید با همکاری کشورهای منطقه ای تامین شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به بحران های کنونی منطقه، بیان داشت: بحران یمن راه حل نظامی ندارد، یمنی ها باید برای این بحران نشستی در داخل برگزار کنند و ما به عنوان کشورهای همسایه به آنها کمک کنیم، بحران عراق و سوریه نیز راه حل خارجی ندارد و مسائل شان باید داخلی حل شود.

وی تاکید کرد: عربستان فکر می کرد با حمایت آمریکا خان و بزرگ منطقه می شود، اما اخیرا که چند اتفاق جزیی افتاد و دیدن نمی توانند به خیال آمریکایی ها بنشینند چرا که آنها کاری از پیش نمی برند، از این رو سعودها به این نتیجه رسیدند که اصالت سرزمینی بودن امنیت اهمیت دارد و کشورهای منطقه می توانند با همکاری نسبت به حل مسئله امنیت اقدام کنند.

گودرزی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه تجربه عربستان از امنیت آنها را ملزم به گفت‌وگو با ایران کرده است، عنوان کرد: انتظار می رود مسیری که اکنون سعودی ها پیشنهاد داده اند، درآینده نیز مورد استفاده قرار گیرد، این طور نباشد که امروز مطرح و فردا فراموش کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: سعودی ها باید بدانند که امنیت را به عنوان مسئله اساسی به کشورهای آن سوی دنیا نسپارند چرا که آنها به سایر کشورها نگاه تجاری دارند و امنیت این کشورها اهمیتی برای شان ندارد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments