۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۰
سخنگوی هیات رئیسه مجلس:

اظهارنظر نمایندگان، نظر مجلس نیست!

فرهنگی با اشاره به اینکه نمایندگان طبق اصل هشتاد و چهارم قانون اساسی، حق اظهارنظر در مورد همه مسائل کشور را دارند، گفت: نمی توان اظهارنظرهای افراد را به عنوان نظر صحن علنی و کمیسیون ها تلقی کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاریس لامت به نقل از خانه ملت، محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیات رئیسه مجلس در خصوص اظهارات برخی نمایندگان نسبت به موضوعات مطرح شده در قوه مقننه، گفت: طبق اصل هشتاد و چهارم قانون اساسی، هر کدام از نمایندگان می توانند در کلیه امور کشور اظهار نظر کنند اما نمی توان آنها را به عنوان رای صحن علنی و کمیسیون ها تلقی کرد.

وی ادامه داد: در واقع وقتی موضوعی با اکثریت آراء در کمیسیون ها و صحن علنی به تصویب برسد، قابل استناد در اظهارنظرها است که این مهم بطور معمول از سوی سخنگویان بیان می شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار کرد: به عبارت دیگر وقتی موضوعی در مجلس به تصویب نمایندگان رسید، نظر قوه مقننه محسوب می شود؛ البته نباید فراموش کرد که این مهم نیز قطعی نیست زیرا باید نظر شورای نگهبان نیز دریافت شود.

فرهنگی افزود: به نظر می رسد هر آنچه که در قالب اصل ۸۴ قانون اساسی از سوی نمایندگان مطرح می شود مشکلی ندارد و حق قانونی آنان است اما تلقی مفاد مطرح شده به عنوان نظر قوه مقننه نادرست می باشد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در رابطه با طرح برخی مسائل مانند ساخت خانه های ۲۵ متری و غیره از سوی نمایندگان به عنوان نظر قوه مقننه، خاطرنشان کرد: نمایندگان در اظهارنظرهایشان دقت دارند که رای خود را رای کلیه نمایندگان ندانند؛ همچنین رسانه ها نیز باید توجه داشته باشند که موضوعات مطرح شده را به تناسب کمیسیون ها از مسئولان مرتبط پیگیری و رسانه ای کنند تا افکار عمومی دچار تناقض نشود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments