۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
دکتر جهانپور:

اطلاع‌رسانی بحران؛ نیازمند بینش اجتماعی است

رئیس مرکز روابط عمومی ‌و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت گفت: نظریه‌های مختلفی تاثیر اجتماعی رسانه و تاثیر رسانه‌ها را بر تغییر رفتار فردی بررسی کرده‌اند و بر این باورند که رسانه قدرتمندترین ابزار برای اثرگذاری، تغییر رفتار و همانندسازی افراد در یک جامعه هستند.

دکتر کیانوش جهانپور، در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت؛ افزود: ما هم بر این باوریم که رسانه‌ها در کشور می‌توانند در شرایط کنونی جامعه نقش و سهم موثری در کاهش یا افزایش تنش اجتماعی داشته باشند. از این رو رسانه و بویژه تلویزیون به‌عنوان رسانه فراگیر نقش مهمی‌ در ترغیب، تشویق و تلقین برخی رفتارها، عادات و گرایش‌ها در مردم دارد و می‌تواند در حوزه سلامت بویژه سلامت روان و گسترش آن در سطح جامعه سهم بسزایی داشته باشد.

وی ادامه داد: از طرفی می‌دانیم که یکی از مهمترین شاخص‌های کاهش تنش و استرس در سطح جامعه، اطلاع‌رسانی درست و ارتقای سطح آگاهی عمومی ‌است و بدون تردید ساختار و ظرفیت رسانه برای این مهم مورد توجه است.

جهانپور با تاکید بر اینکه برای دست‌یابی به این اهداف اصحاب رسانه بویژه در شرایط بحران باید دقت بیشتری داشته باشند؛ افزود: در اطلاع‌رسانی بحران ضروری است امیدواری، خوش‌بینی، خوداتکایی و تاب‌آوری در ارائه اخبار و اطلاعات وجود داشته باشد.

رئیس مرکز روابط عمومی ‌و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اضافه کرد: به منظور کاهش استرس جامعه، ابتدا اخبار و دستاوردهای مثبت به اطلاع عموم جامعه رسانده شود و در صورت نیاز به پخش اخبار ناراحت کننده، باید از متخصصان حوزه سلامت روانی اجتماعی برای چگونگی پخش خبر و تحلیل آن استفاده شود.

وی افزود: باید در انتشار اخبار خودکشی از پروتکل و استانداردهای ابلاغ شده توسط وزارت بهداشت استفاده شود، چراکه توصیف و بست گسترش نادرست اخبار مربوط به خودکشی، شانس اشاعه و الگوبرداری آن را بیشتر می‌کند.

جهانپور تصریح کرد: باید برای پیشگیری از استرس و نگرانی در جامعه، اخبار و اطلاعات مهم و ضروری از قبیل کاهش ابتلای به بیماری، کاهش مرگ و میر ناشی از آن و دستاوردهای پزشکی و دارویی را در اولین فرصت و کوتاه‌ترین زمان به اطلاع عموم رسانده شود.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x