۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
دکتر فدائی در گفت‌وگو با خبرگزاری سلامت مطرح کرد؛

اضطراب باعث ایجاد چه بیماری‌هایی می‌شود؟

یک متخصص اعصاب و روان گفت: اضطراب به یک ترس درون روانی گفته می‌شود که منشأ خارجی و جنبه علمی ندارد و نماینده تعارض های روانی است.

دکتر فربد فدائی متخصص اعصاب و روان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت با اشاره به اختلالات شایع روانپزشکی اظهار داشت: اختلالات اضطرابی یکی از شایع ترین بیماری های اعصاب و روان است.

وی افزود: اضطراب به یک ترس درون روانی گفته می‌شود که منشأ خارجی و جنبه علمی ندارد و نماینده تعارض های روانی است.

این پزشک متخصص اعصاب و روان با بیان اینکه اضطراب در مقابل ترس قرار می‌گیرد، گفت: در ترس این وضعیت هیجانی، واکنش نسبت به یک خطر واقعی است که بیرون از وجود شخص قرار دارد.

تفاوت ترس و اضطراب

دکتر فدائی ادامه داد: به عنوان نمونه فرد ناگهان با یک جانور درنده روبرو می شود که این ترس است اما فرد مضطرب با جانوران درنده ای رو به رو می شود که فقط در ذهن او وجود دارد.

وی تصریح کرد: اضطراب ها صورت های متعددی به خود می گیرند و گاهی به جز حالت ذهنی اضطراب، نشانه های جسمی آن نیز، جلب نظر می کند.

این پزشک متخصص اعصاب و روان با تاکید بر اینکه اضطراب می‌تواند انواع بیماری ها را ترویج کند، بیان کرد: به خصوص افزایش ضربان قلب؛ اضطراب منجر به تپش قلب، تکرر ادرار، احساس سرگیجه، عدم تعادل، اختلالات گوارشی، آسم و بیماری‌های تنفسی دیگر می شود.

دکتر فدائی گفت: مجموعه ای از نشانه هایی که جنبه جسمی دارند معمولا عامل ایجاد آن ها اضطراب است.

خبرنگار: مینا افسریان

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments