Sunday 29 March 2020 | یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲
بازدید: 30

اضافه وزن از کیفیت عملکرد شش‌ها می‌کاهد

از عملکرد خوب شش‌ها معمولا با افزایش سن کاسته می‌شود، اما بررسی‌های محققان اسپانیایی نشان داده است که اضافه وزن این کاهش کارایی شش‌ها را سرعت می‌بخشد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، محققان موسسه سلامت جهانی بارسلون در اسپانیا با بررسی تغییرات وزن ۳۷۰۰ نفر در یک دوره ۲۰ ساله، به این نتیجه رسیدند که اضافه وزن می‌تواند روی کیفیت عملکرد شش‌ها اثری منفی بگذارد.

داوطلبان شرکت در بررسی‌های این محققان از کشورهای مختلف اروپایی و همچنین استرالیا و در رده سنی ۲۰ تا ۴۴ سال بودند. آنها در این دوره ۲۰ ساله، بارها تحت بررسی وزن و عملکرد شش‌هایشان قرار گرفتند. شش‌های این داوطلبان با استفاده از اسپیرومتری یا دم‌سنجی (روشی رایج برای اندازه‌گیری و ثبت ظرفیت تنفسی شش‌ها) بررسی شد.

بنا به گفته این محققان، در گذشته مشخص شده بود که اضافه وزن می‌تواند از کارایی شش‌ها کم کند اما هرگز این بررسی روی افراد متنوع از کشورهای مختلف و با این دوره طولانی انجام نشده بود و این اولین بار است که این موضوع در نمونه‌های جمعیتی بسیار متفاوتی بررسی می‌شود. در ضمن تحقیقات گذشته که دوره‌ای حداکثر ۱۰ ساله داشتند، بیشتر روی افراد ۵۰ سال به بالا متمرکز بودند.

محققان اسپانیایی در آزمایش‌های خود دریافتند، افرادی که شاخص توده بدنی آنها در وضعیت مناسبی است و افراد دارای اضافه وزن و همچنین چاق، زمانی‌که بیشتر از قبل دچار اضافه وزن می‌شوند، به کاهش کیفیت عملکرد شش هم مبتلا می‌شوند. البته وقتی این افراد در مسیر کاهش وزن قرار می‌گیرند، به تناسب این کاهش وزن، عملکرد شش‌هایشان بهبود می‌یابد.

علت این مساله دو مکانیسم می‌تواند باشد:

اول اینکه، اضافه وزن روی عملکرد شش‌ها از طریق کاهش کیفیت مکانیکی اثر منفی می‌گذارد. یعنی توده چربی اضافه موجود در بخش شکم و قفسه سینه، جای کمی برای باز شدن شش‌ها هنگام تنفس باقی می‌گذارد.

دومین مکانیسم این است که اضافه وزن می‌تواند با تولید التهاب، عملکرد شش‌ها را به خطر اندازد. بافت چربی منشاء مواد التهاب‌آوری است که می‌تواند به بافت‌های شش صدمه زده و از قطر راه‌های هوایی بکاهد.

در ضمن برای حفظ عملکرد خوب شش‌ها در بزرگسالی باید از ابتلا به بیماری‌های مزمن تنفسی، که این‌ روزها به یکی از مشکلات عمومی در سراسر جهان شده است، پیشگیری کرد.

به گزارش طبنا، محققان اسپانیایی می‌گویند، با کاهش وزن می‌توان از اثرات منفی چربی‌های اضافه روی ریه کاست و وضعیت شش‌ها را بهبود بخشید.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of