۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۷
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی:

اصلاح طلبان تمایل ندارند نامشان در سامانه سرا‌ ثبت شود

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: چون سیستم آزاد نداریم، بسیاری‌ تمایل ندارند نامشان در سامانه سرا به عنوان اصلاح‌طلب ثبت شود.

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، فائزه‌ هاشمی درباره سامانه سرا (سامانه رأی‌سنجی انتخابات) و انتقادات وارده به این سامانه به خبرنگار سیاسی برنا گفت: ابتدا باید گفت نحوه اجرای این طرح بسیار مهم است که چگونه اجرا می‌شود. در واقع اگر این طرح به شیوه درستی اجرا شود، می‌تواند روند دموکراتیکی را تعریف و یا در تدوین لیست‌های انتخاباتی به نمایش، بگذارد. شوراهای عالی اصلاح‌طلبان که در تهران و استان‌ها شکل گرفته‌اند، قرار است چنین کاری انجام دهند اما سیستم، سیستم دموکراتیکی نیست. برای مثال در آخرین انتخابات که انتخابات شورای شهر بود، عملا اقدام دموکراتیکی صورت نگرفت. از این رو بسیاری از اعتراضات به تهیه لیست‌های انتخاباتی به حق بود.

فائزه‌هاشمی‌افزود: در واقع لیست‌های انتخاباتی مهندسی شد. به عبارت دیگر  همان کاری که شورای نگهبان انجام می‌دهد و با رد صلاحیت‎ها، انتخابات را مهندسی می‌کند، در درون اصلاح‌طلبان نیز صورت گرفت.

او در مورد انتقادات وارده به این طرح نیز ادامه داد: انتقادات اصلی به نحوه اجرای این طرح است. به عبارت دیگر انتقادات به سیستمی‌که افراد را تایید می‌کند، وارد سامانه و رای‌گیری می‌شوند و در نتیجه وارد مرحله  ثبت نام  به عنوان کاندیدا می‌شوند، وارد است. به نظر می‌رسد این سامانه باید تا حدود زیادی مورد بررسی مجدد قرار گیرد زیرا همه چیز در اختیار اصلاح‌طلبان است. همچنین قابلیت مهندسی‌ کردن برای کسانی که وارد این سامانه برای ثبت‌نام می‌شوند، وجود دارد.

این عضو حزب کارگزاران سازندگی عنوان کرد: دومین نکته درباره این سامانه، این است که چون سیستم آزاد نداریم، بسیاری‌ تمایل ندارند نامشان به عنوان اصلاح‌طلب ثبت شود چراکه ممکن است در آینده دچار دردسر و یا رد صلاحیت شوند یا اینکه در محیط کار و تحصیل‌شان مشکل ایجاد شود. از این رو شفافیت مدنظر، با شرایطی که در آن همه چیز  امنیتی است، وجود ندارد. طبیعتا همین مسئله مشکلاتی را ایجاد می‌کند. علاوه بر این مشکلات نیز باید گفت برای مثال برخی افراد به رغم اصلاح‌طلب بودن، تمایل دارند در یک میدان دیگر هم بازی کنند؛ در واقع افرادی با دوچهره متفاوت فعالیت می‌کنند. این افراد ترجیح می‌دهند نامشان در این سامانه به عنوان اصلاح طلب ثبت نشود چون درآن نگاه امنیتی خاصی حاکم است و بسیاری از این افراد نیز شفافیت لازم را در ثبت اطلاعات خود ندارند. بنابراین  ممکن است این سامانه دچار مشکل شود.

هاشمی‌با تاکید بر اینکه شاید بسیاری تمایل نداشته باشند به عنوان چهره اصلاح‌طلب مطرح شوند، گفت: ایراد دیگر این سامانه که ممکن است تکمیل شده باشد اما بنده از آن مطلع نباشم، راستی‌آزمایی این افراد و انجام این روند به صورت واقعا دموکراتیک است. ایرادی که شاید نتوان کاملا متوجه آن شد. به عبارت دیگر اگر به دسته‌بندی و ملاک‌های موجود در این سامانه که موجب عدم شفافیت بین اصلاح‌طلبان و ایجاد روند غیردموکراتیک می‌شود، توجه نشود می‌تواند سلب اعتماد را به دنبال داشته باشد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments