۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۷
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس:

اصلاح سیستم نظام بانکی؛ اختیارات بانک مرکزی را افزایش می دهد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طرح اصلاح نظام بانکی به زودی آماده و برای رای گیری به صحن مجلس ارسال خواهد شد، این طرح می تواند اختیارات بانک مرکزی در برخورد با متخلفان را افزایش دهد.

مهدی طغیانی، نماینده مردم اصفهان در خانه ملت در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت در پاسخ به این سوال که آیا قرار نیست سیستم بانکی به نوعی شکل بگیرد که از بروز فسادهای مالی جلوگیری شود، افزود: یک موضوعی که ما در سیستم بانکی داریم این است که قوانین بانک مرکزی اجازه نظارت جدی بر عملکرد شبکه بانکی را نمی داد. در بخش اول اصلاح قانون نظام بانکی موضوع اصلی بحث اصلاح نظام بانک مرکزی است.

وی ادامه داد: این اصلاح اختیارات خوبی هم به بانک مرکزی برای نظارت و تنبیه و برخورد با بانک‌های متخلف را می دهد. اگر این اتفاق بیفتد ریشه این مشکلات برای همیشه قطع خواهد شد اگر نه ما از این موارد زیاد داریم و با این وضعیت موجود این مواردی که تا امروز مشاهده کردیم نه اولین خواهد بود نه آخرین.

طغیانی تصریح کرد: امیدواریم با اصلاح نظام بانکی مشکلاتی از این دست اصلاح شود. مواردی مانند آنچه که رئیس کل بانک مرکزی مطرح کرد، معمولا در دستور کار قوه قضاییه قرار می گیرد و با آنها برخورد هم می شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مواردی نظیر ۱۱ ابربدهکار بزرگ بانکی در سیستم فعلی بانکی اتفاق بعیدی نیست و البته به این شکل هم نیست که بانک مرکزی وقتی اعلام می‌کند بتواند با آنها برخورد هم کند.

وی ادامه داد: ما باید به بانک مرکزی اختیار برخورد با متخلف را بدهیم، تا پیش از این چنین موضوعی وجود نداشته است البته می‌توانسته تذکراتی را به بانک‌ها در قبال پرداخت چنین تسهیلاتی بدهد ولی اینطور که بتواند برخورد و هیات مدیره بانک‌ها را لغو کند یا اعتبار مدیریت آن را بگیرد، نبوده است.

وی درباره زمان ارسال این مصوبه به صحن اعلام کرد: در سه ماه اول سال ۱۴۰۰ این طرح به صحن ارسال خواهد شد چون مصوبه کمیسیون شده است.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x