۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰
دکتر زالی:

اصرار بر اعمال محدودیت ها در دستورکار ستاد فرماندهی مقابله با کروناست

دکتر زالی با بیان این که اصرار بر اعمال محدودیت ها در دستورکار ستاد فرماندهی مقابله با کروناست خواستار لغو آزمون های حضوری دانشگاهها و افزایش سطح تراکنش های مالی شد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی در جلسه ستاد فرماندهی مقابله با ویروس کرونا که چهارشنبه ۱۸ تیرماه با حضور نمایندگان دستگاههای اجرایی، انتظامی، نظارتی و نیروهای مسلح و روسای دانشگاههای علوم پزشکی مستقر در تهران برگزار شد، ضرورت بازنگری در اعمال محدودیت ها و ایجاد فرآیندهای مقابله با کرونا را مورد تاکید قرار داد.

وی تقلیل ساعت کاری و استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی کارمندان را مورد توجه قرار داد و استمرار این سازو کار را تاپایان ریشه کنی کرونا خواستار شد.

 فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران  با اشاره به این که اصرار بر اعمال محدودیت ها در دستورکار ستاد فرماندهی مقابله با ویروس کرونا قرار دارد خاطرنشان کرد: لغو آزمون های حضوری دانشگاهها، افزایش سطح تراکنش های مالی توسط بانک ها و ارائه پیشنهادات سخت گیرانه برای ایجاد شرایط بهتر و پیشگیری از افزایش فرسودگی کادر درمان می تواند از جمله اقدامات موثر برای کنترل کرونا باشد.

دکتر زالی گفت: ظرف ۴۸ ساعت گذشته آمار مراجعه کنندگان با علائم  بیماری کووید ۱۹ به مراکز بهداشتی و درمانی تهران به بالاترین رقم خود رسیده که باید برای کنترل این ویروس به سرعت اقدامات مداخله ای و جدی انجام شود.

 وی از ایجاد مرکز هدایت مشترک بیماران در سه دانشگاه علوم پزشکی مستقر در تهران خبر داد و توضیح داد: این مراکز  بصورت مشترک و هماهنگ توزیع و ساماندهی بیماران مبتلا به کرونا را عهده دار هستند.

 دکتر زالی با اشاره به این که حداقل ۲۵ درصد از ظرفیت بیمارستانهای دانشگاههای علوم پزشکی تهران به بیماران مبتلا به کووید ۱۹ اختصاص خواهد یابد تاکید کرد: بر اساس نیاز ها این ظرفیت متغیر خواهد بود.

 فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که صرفا تمرکزبر درمان راه به جایی نخواهد برد اظهار کرد: نگاه تک بعدی به حوزه درمان پاسخگوی نیازهای ریشه کنی کووید ۱۹ نخواهد بود و لازم است سایر دستگاههای اجرایی و نظارتی نیز به این حوزه با جدیت بیشتر ورود کنند.

 افزایش مراکز ۱۶ ساعته غربالگری به ۹۰ مرکز یکی دیگر از مواردی بود که دکتر زالی به آن اشاره کرد ودر بخش دیگری درباره اعمال نظارت ها و ساماندهی بیشتر تخت های بیمارستانی در قالب گروه ۶۰ نفره خبر داد.

وی شکل گیری هیئت نظارتی مشترک در تمامی مجموعه ها و دستگاههای دولتی را ضروری دانست و افزود: متاسفانه شیوه نامه های بهداشتی کنترل کرونا در مشاغل مختلف به پایین ترین سطح خود رسیده که باید  این مدل اصلاح شود.

 دکتر زالی در ادامه افزایش تخت های بیمارستانی را ضروری ذکر کرد و افزود: با بهره برداری از پروژه های در حال تکمیل بیمارستانی می توان در بازه زمانی کوتاه حجم قابل توجهی از نیاز شهر و استان تهران را در راستای تامین تخت های بیمارستانی مرتفع کنیم.

دکتر انوشیروان محسنی بندپیاستاندار تهران نیز در این جلسه ضمن قدردانی از تلاش های مدافعان عرصه سلامت در استان تهران، ارائه راهکارهای لازم با هدف ایجاد حساسیت بیشتر مردم نسبت به رعایت توصیه های بهداشتی برای مقابله با کرونا را ضروری دانست.

وی با اشاره به روند صعودی مبتلایان به کرونا خاطرنشان کرد: تا زمانیکه داروی موثر و واکسن پیشگیری از کرونا در دسترس عموم قرار نگیرد باید ملاحضات بهداشتی در بالاترین سطح اعمال و عوامل انتقال ویروس به پایین ترین سطح برسد.

 استاندار تهران علم تحلیل اپیدمیولوژی ها را برای کنترل کرونا از سوی دستگاههای تصمیم گیرو سیاست گذار کشور را ضروری دانست و استفاده از تجارب ارزنده کارشناسان این حوزه را خواستار شد.

 استفاده از تخصص های بین رشته ای، مدل سازی و شبیه سازی یکی دیگر از مواردی بود که استادار تهران برای پیشگیری از اپیدمی ها خواستار شد و گفت: رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک می تواند به میزان قابل توجهی از کرونا پیشگیری کند.

 استاندار تهران استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی و تجمعات را بیشترین عامل شیوع کرونا ذکر کرد و افزود: اگر چنانچه وضعیت تهران به بحران برسد، کنترل آن بسیار دشوار خواهد شد.

 کاهش ظرفیت استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی، لغو طرح ترافیک، تقلیل ساعت کاری و یا استفاده از ۵۰ درصد از نیروی انسانی، استفاده از ظرفیت های دورکاری و اجرایی شدن غربالگری توسط دستگاههای مختلف از دیگر مواردی بود که دکتر بندپی توضیحاتی درباره آن ارائه داد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments