۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۱

اشتغالزایی برای ۱۰۰ نفر در نیروگاه بادی خواف

مدیر پروژه نیروگاه‌های بادی خرگرد خواف گفت: نیروگاه‌های بادی برای 100 نفر در چشم انداز تکمیل نیروگاه، اشتغال ایجاد کرده است.

 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت(طبنا) از استان خراسان رضوی، دانیال خرسند با اشاره به اینکه توربین بادی محصول سه وجهی الکتریکال،اشتغالزایی برای صد نفر در نیروگاه بادی خواف مکانیکال و عمرانی است، افزود: اشتغال ایجاد شده به ازای هر توربین بسیار قابل توجه است و در حال حاضر دو توربین نصب شده در خرگرد سبب اشتغال ۹ نفر شده که ۴ نفر از اهالی روستای خرگرد و ۵ نفر از شهر‌های خواف و سلامی هستند.

وی چشم انداز سایت خرگرد را احداث نیروگاه ۵۰ مگاواتی با ۲۰ دستگاه توربین ذکر کرد و افزود: احداث توربین بادی در اراضی کشاورزی غیر از لزوم رعایت فاصله ایمنی، هیچ مزاحمتی برای کشاورزی و هیچگونه آلایندگی و مشکل زیست محیطی ندارد؛ ضمن اینکه اشتغال جوانان بومی روستا‌ها در سایت‌ها نیز سبب اعتماد بیشتر مردم می‌شود.

مدیر پروژه نیروگاه‌های بادی خرگرد خواف در ادامه تصریح کرد: حجم تولید توربین‌های فعلی بسیار زیاد است و مردم عادی امکان درآمدزایی مستقیم از آن ندارند.

خرسند افزود: برای بهره برداری مردم عادی، ما طرح توربین‌های ۱۰ کیلو وات را داریم که تمام آن توسط شرکت مروزیست طراحی و تولید و در ارتفاع ۱۲ متری نصب می‌شود و می‌تواند مصرف برق سه خانوار را تامین کند.

مدیر پروژه نیروگاه‌های بادی خرگرد خواف تاکید کرد: این دستگاه تست‌های آزمایشگاه‌های مشهد را گذرانده و در حال حاضر در آزمایشگاه‌های معتبر تهران در حال طی مراحل بررسی و آزمایش است.

وی فاز بعدی را تولید توربین‌های ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ کیلو وات اعلام کرد و افزود: با این وضعیت واحد‌های مسکونی، صنعتی، زراعی و باغی که از شبکه سراسری دور بوده و تامین برق برای آن‌ها دشوار است، به راحتی می‌توانند برق خود را تامین کنند.

خرسند اظهار کرد: اگر در هر صد روز ۴۰ روز باد مناسب داشته باشیم، برای استفاده از توربین بادی شرایط بسیار مناسب است؛ هرچند پنل خورشیدی در همه جا قابل نصب است.

به گفته وی، اگر برنامه تعمیر و نگهداری توربین بادی منظم انجام شود، این دستگاه تا ۲۰ سال امکان تولید مداوم برق دارد، اما پنل خورشیدی بطور مداوم و سالانه دچار افت بازدهی می‌شود.

منبع/خبرگزاری صداوسیما

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments