۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰

استفاده از دستگاه‌های فرسوده باید ممنوع شود

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت: شاهد استفاده غیر اصولی از جرثقیل ها اعم از جرثقیل‌های متحرک و جرثقیل‌های برجی در شهر تهران هستیم.

به گزارش خبرنگار حوزه شهری طبنا (خبرگزاری سلامت)، زهرا صدراعظم نوری در صد و شصت و نهمین جلسه شورای شهر با اشاره به حادثه سقوط تاورکرین و فوت ٢ تن از شهروندان تهرانی اظهار کرد: در این حادثه با وجود استقرار جرثقیل در محیط عمومی شهری، شاهد نقص در فرآیند کنترل و بازرسی برای نصب جرثقیل نیز بود‌ه‌ایم.

وی افزود: استفاده غیر اصولی از جرثقیل ها اعم از جرثقیل‌های متحرک و جرثقیلهای برجی (تاورکرین‌ها)(تجهیزات کارگاهی مورد نیاز برای کار در ارتفاع نظیر بالابرهای کارگری، داربست ها و ..) در محیط شهری یکی از مسایلی است که در سال‌های اخیر به دلیل نبود رویه واحد، کارآمد و مهمتر از آن عدم به روز رسانی اطلاعات با توجه به استانداردهای معتبر ملی و جهانی و ضوابط ایمنی کار، بروز حوادثی را در پی داشته که منجر به خسارات مالی و جانی شده است.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه ساعت ۱۲:۱۹ شهر روز شنبه در محدوده شهرداری منطقه ۱۴ حادثه واژگونی یک دستگاه جرثقیل سنگین(۱۶۰ تنی) متعلق به بخش خصوصی در پیاده راه و خیابان اطراف شهربازی پارک بسیح واقع در انتهای بزرگراه شهید محلاتی، منجر به فوت دو تن از عابران پیاده بر اثر برخورد مستقیم و مصدومیت چهار تن دیگر شد.

نوری یادآور شد: عدم بازدید از محل استقرار جرثقیل و  عدم رعایت تمهیدات ایمنی مانند مسدود و یا محصور کردن محل و عدم نصب علایم هشدار دهنده در محیط معابر و فضاهای عمومی (علیرغم تصریح موضوع در مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان) بوده است.

وی گفت: بنده ضمن تسلیت به بازماندگان این حادثه به عنوان نماینده شهروندان تهران خواستار نظارت دقیق و مستمر شهرداری در فضاهای عمومی و پروژه های ساختمانی، تسریع در فرایند اجباری شدن استانداردهای تشویقی جرثقیلهای متحرک، لزوم ممنوعیت فعالیت دستگاه‌های فرسوده و جلوگیری از ورود جرثقیل‌های غیراستاندارد در مبادی ورودی کشور با وضع الزامات، مقررات و استاندارد لازمالاجرا از طریق پیگیری مراجع ذیصلاحی مانند سازمان استاندارد کشور هستم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments