Thursday 2 April 2020 | پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
بازدید: 43

استرس مقاومت بدن در برابر کرونا را کاهش می دهد

از آنجایی که استرس و نگرانی موجب ترشح هورمون های تضعیف کننده سیستم ایمنی در بدن انسان می شود برای اجتناب از میزان استرس و تاثیرات مخرب آن بر سیستم ایمنی بدن باید به این موضوع توجه داشت.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و پزشکی طبنا( خبرگزاری سلامت) از آنجایی که استرس و نگرانی موجب ترشح هورمون های تضعیف کننده سیستم ایمنی در بدن انسان می شود برای اجتناب از میزان استرس و تاثیرات مخرب آن بر سیستم ایمنی بدن انسان در مقابل ویروس کرونا نکاتی باید مورد توجه همه در وضعیت کنونی قرار گیرد
دکتر مرضیه علیزاده متخصص ایمونولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاهدر گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)گفت،در یک ماه اخیر بحث و گفتگو در مورد بیماری کووید ۱۹ یا همان ویروس کرونا در فضای مجازی و گفتگو های اشخاص موجی از نگرانی و اضطراب را در بین تمام افراد جامعه ایجاد کرده است و این موج منفی آثار جسمی و روانی بر سلامت عموم افراد در پی دارد . استرس باعث بهم خوردن تعادل هورمون های بدن می شود واین عدم تعادل هورمون ها باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری های مختلف است، از طرفی گسترش شایعات و بزرگنمایی بیماری، نگرانی‌ها را عموم مروم دو چندان کرده است.

او ادامه داد: ترس و نگرانی در تمام بیماری هاباعث حساسیت افراطی افراد به علائم بیماری در خود می شود به صورتی اکنون مراجعه کنندگان بسیاری علائم ساده یک سرماخوردگی را با کووید ۱۹ مقایسه کرده و باعث تفسیر نادرست می شود و احساس می‌کنند دچار بیماری کووید ۱۹ شده اند و به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هجوم می‌آورند که این امر به نوبه خود باعث افزایش فشار بر سیستم درمانی می‌شود.

دکتر مرضیه علیزاده اظهار کرد: افزایش ترس و اضطراب و افسردگی در مردم در این شرایط افزایش می‌یابد که همین امر باعث تضعیف سیستم ایمنی در برابر ابتلا به بیماری‌های ویروسی مختلف می‌شود. از طرف دیگر این اضطراب رو به افزایش باعث پذیرفتن هر شایعه ای در جامعه خواهد بود و همچنین موج صعودی در اختلالات روانی را خواهیم دید.
او اضافه کرد: شایعاتی مربوط به درمان نداشتن کووید۱۹ باعث احساس درماندگی می‌شوند و این موضوع بر استرس ها افزوده است ، لازم است یاد آوری کنیم که سیستم ایمنی بدن بسیار هوشمند تر و پیشرفته تر از این نوع ویروس هاست ،فقط لازم است قدرت دفاعی بدن را بالاتر برده و موارد بهداشتی را رعایت کنیم.
این ایمونولوژیست افزود:خبرهای غیر رسمی و اغراق آمیز در زمینه شیوع ویروس کرونا دلیلی برترس و اضطراب در مردم شده است، به همین دلیل توصیه اکید می‌شود افراد اخبار را تنها از طریق سایت‌های معتبر دانشگاهی و منابع وزارت بهداشت پیگیری کنند.

انتهای پیام/

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of