۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵
کووید 19 همچنان قربانی می گیرد

استاد خسرو سینایی باکرونا رفت

استاد خسرو سینایی کارگردان فقید سینمای ایران امروز 11 مرداد بر اثر کرونا درگذشت.

 

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری سلامت، استاد خسرو سینایی ۲۹ دی ماه سال ۱۳۱ در ساری متولد شد. او کارگردان و فیلم‌نامه ‌نویس آهنگساز ایرانی دارای سبک بود. آثار او معمولاً بر پایه مستندهای اجتماعی استوار بودند. سینایی در سال ۱۳۸۷ موفق به دریافت نشان ویژه کشور لهستان از سوی رئیس‌جمهور این کشور شد. او این نشان را به خاطر ساخت فیلم مستند «مرثیه گمشده »که روایت‌گر مهاجرت هزاران لهستانی به ایران در سال‌های ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲ است، دریافت کرد.

خسرو سینایی فارغ‌التحصیل کارگردانی و فیلم‌نامه‌نویسی از آکادمی هنرهای نمایشی و رشته تئوری موسیقی از کنسرواتوار وین است. سینایی از سال ۱۳۴۶ در وزارت فرهنگ و هنر و از سال ۱۳۵۲ در تلویزیون ایران شروع به کار شد. او فعالیت سینمایی خود را در سال ۱۳۵۸ با کارگردانی فیلم زنده باد … آغاز کرد. سینایی افزون بر نویسندگی و کارگردانی، ساخت موسیقی و تدوین برخی از آثارش را نیز بر عهده داشته است. او در سال ۱۳۸۴ فیلم کوتاه «فرش، اسب، ترکمن» از مجموعه فرش ایرانی را کارگردانی کرد.

استاد خسرو سینایی یک ماه قبل برای عمل جراحی در بیمارستان بستری و مرخصی شد. اما پس از آن به علت مشکلات ریوی در بیمارستان امیر اعلم بستری بود، عاقبت امروز در ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان درگذشت.

فیلم شناخت خسرو سینایی عبارتند از :

جزیره رنگین (۱۳۹۳)

کویر خون (۱۳۸۵)

مثل یک قصه (۱۳۸۵)

گفتگو با سایه (۱۳۸۴)

فرش، اسب، ترکمن (۱۳۸۴)

عروس آتش (۱۳۷۸)

کوچه پاییز (۱۳۷۶)

در کوچه‌های عشق (۱۳۶۹)

یار در خانه (۱۳۶۶)

مرثیه گمشده (۱۳۶۲)

هیولای درون (۱۳۶۲)

زنده باد … (۱۳۵۸)

تهران امروز (۱۳۵۶).

 

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of