۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲

پایان کش‌مکش‌ها در فوتبال/ اساس‌نامه فدراسیون در فیفا تایید می‌شود؟

پس از کش مکش‌های فراوان، پیش‌نویس اساس‌نامه فدراسیون فوتبال با ماهیت نهاد عمومی غیردولتی برای فیفا ارسال خواهد شد.

به گزارش گروه ورزشی طبنا(خبرگزاری سلامت) روز گذشته پیش‌نویش اساس‌نامه فدراسیون فوتبال در هیات رییسه این فدراسیون بررسی و تایید شد و در حال حاضر آماده ارائه به فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) است. در این مرحله، فیفا اساس‌نامه جدید را مورد بررسی و کارشناسی خود قرار می‌دهد و اگر مغایرتی با اساس‌نامه فیفا وجود نداشته باشد، فدراسیون فوتبال مجمعی را به منظور تایید این اساس‌نامه برگزار خواهد کرد.

*فدراسیون فوتبال نهاد عمومی غیردولتی است

مهدی محمدنبی، دبیرکل این فدراسیون درباره موارد اصلاح شده توضیحاتی ارائه کرده که مهم‌ترین موضوع مربوط به ماهیت این فدراسیون است که او اعلام کرد، در این اساس‌نامه، فدراسیون به عنوان نهاد عمومی غیردولتی معرفی شده است که در این صورت، قوانین دولتی در این مجموعه جاری خواهد شد و امکان نظارت بر آن وجود دارد.

تا پیش از این برای کسی شفاف نبود که آیا فدراسیون فوتبال یک نهاد کاملا غیردولتی است که مسوولان وزارت ورزش و مجلس نمی‌توانند در امور این مجموعه از جمله بحث بازنشستگی دخالت کنند و یا یک نهاد عمومی غیردولتی است که در این صورت نهادهای داخلی اجازه نظارت بر عملکرد این فدراسیون را نخواهند داشت.

*فیفا اساس‌نامه را تایید می‌کند؟

از طرفی، با وجود معرفی فدراسیون به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی، فیفا معتقد است فدراسیون‌ها باید یک نهاد مستقل از دولت باشند اما در عین حال نیازمند حمایت‌های دولتی هستند. در سوی مقابل نمایندگان نهادهای دولتی بر این باور هستند که اگر قرار بر حمایت‌های دولتی است، پس باید نهادهای دولتی روی عملکرد این مجموعه نظارت داشته باشند.

باید دید فیفا چه موضعی را در برابر این اساس‌نامه و ماهیت فوتبال اتخاذ خواهد کرد. در این مرحله فدراسیون فوتبال مشغول مذاکراتی با فیفا خواهد شد تا رضایت نهاد را برای قبول نهاد عمومی غیردولتی جلب کند اما اگر فیفا بر روی ماهیت فدراسیون به عنوان نهاد «مستقل غیردولتی» تاکید کند، قصه متفاوتی پیش روی مسوولان فوتبال ایران است.

*اختلاف مسوولان در ماهیت فدراسیون

مهدی محمدنبی در گذشته درباره ماهیت فدراسیون فوتبال ایران گفته بود: طبق آن چه در سال ۹۰ تصویب شده و در دو دوره اخیر فدراسیون هم طبق آن پیش رفته‌ایم؛ فدراسیون فوتبال “نهاد مستقل غیردولتی” است. در واقع برخی اعضای مجمع می‌گویند فدراسیون “نهاد عمومی غیردولتی” و برخی می‌گویند “نهاد مستقل غیر دولتی”. نهاد مستقل غیر دولتی مشمول نظارت دستگاه‌های نظارتی نمی‌شود اما ما در ایران زندگی می‌کنیم و باید به قوانین داخلی جمهوری اسلامی ایران احترام بگذاریم. اگر فدراسیون فوتبال نهاد “عمومی غیردولتی” قلمداد شود، مباحثی مانند سازماندهی، به کار گیری اشخاص، اشتغال و … تابع قوانین سازمان‌های خصوصی می‌شود.

با این وجود، علی کفاشیان، نایب رییس اول فدراسیون که از حدود یک سال قبل به علت قانون منع بکارگیری بازنشستگان در این فدراسیون حضور ندارد، تاکید کرده که باید فدراسیون فوتبال را به عنوان نهاد «مستقل غیردولتی» قلمداد کرد. او می گوید در هنگام ورود به این فدراسیون بازنشسته بوده اما به او گفتند که فدراسیون نهاد مستقل غیردولتی است و این موضوع ایرادی ندارد. با این وجود بعد از تغییر کابینه دولت، وزیر ورزش تاکید کرده که فدراسیون نهاد عمومی غیردولتی است و کفاشیان باید به علت بازنشستگی از مسند ریاست کنار برود.

تصویب اساس‌نامه جدید در فیفا و مجمع فدراسیون فوتبال موجب آمادگی هر چه زودتر برای برگزار انتخابات و معرفی ریاست این فدراسیون می‌شود و به خروج فوتبال ایران از این بلاتکلیفی کمک خواهد کرد.ایسنا

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x