۱۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷

از کنار ضعف‌های عضلانی به راحتی نگذرید

یک متخصص طب فیزیکی گفت: اگر دردها و ضعف‌های عضلانی ادامه دار شد حتما به پزشک مراجعه کنید.

محمد نقدی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت) در خصوص ضعف ناگهانی عضلات گفت: برخی از بیماران در مراجعه به پزشکان از کاهش قدرت تحرکشان به طور ناگهانی گله دارند.این افراد به یکبازه قدرت حرکت خود را از دست می‌دهند هر چند که در بیشتر مواقع این عارضه با استراحت برطرف می‌شود اما در برخی از بیماران نیز می‌توان نشانه یک بیماری خطرناک باشد.

این متخصص طب فیزیکی با اشاره به اینکه ضعف عضلانی می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد اضافه کرد: ضعف عضلانی دلایل زیادی دارد که ممکن است خطرناک یا کم خطر، رایج یا نادر، موقت یا دائمی‌باشد. تروماها، بیماری‌های سیستم عصبی عضلانی، سموم و بیماری‌های داخلی می‌توانند از عوامل این بیماری باشند.

نقدی با اشاره به اینکه اکثر مشکلات عضلانی که بدون دلیل ایجاد می‌شوند خود به خود نیز برطرف می‌شوند تاکید کرد: اما باید برخی از عوامل مانند عدم توانایی در راه رفتن، مشکل در انجام فعالیت‌های روزانه مانند نوشتن و از دست دادن تعادل را جدی گرفت.

وی اظهار کرد: ضعف عضلات وقتی رخ می‌دهد که فرد قادر نباشد یک عضله را حتی با تلاش زیاد حرکت دهد.البته باید به این نکته اشاره کزد که بیشتر افراد که کار سخت بدنی انجام می‌دهند دچار اسپاسم عضلات شده اما خیلی زور برطرف می‌شود.

این پزشک متخصص افزود: اگر فردی به طور دائم عضلاتش دردناک باشد و یا بدون دلیل دچار ضعف عضلات شود باید آن را جدی بگیرد زیرا می‌تواند نشانه یک بیماری جدی باشد.

وی توضیح داد: معمولاً وقتی مغز سیگنال‌های حرکتی را از طریق نخاع و اعصاب، به یک عضله ارسال می‌کند، فرد به طور اختیاری قادر به منقبض کردن عضلات است. در صورت از بین رفتن سیستم عصبی مغز، عضلات یا ارتباط بین اینها در اثر یک بیماری یا آسیب بیمار به طور طبیعی نمی‌تواند عضلات خود را منقبض کند.

وی تاکید کرد: پرکاری غدد پاراتیروئید،عدم تولید هورمون توسط غدد فوق کلیوی، کاهش پتاسیم کاهش سدیم و پرکاری تیروئیداز عوامل داخلی بروز ضعف عضلات است.

نقدی مشکلات عصبی را از دیگر علل ضعف عضلانی عنوان کرد و گفت: فلج مغزی، فلج بل (التهاب عصبی یا تورم که عضلات صورت را کنترل می‌کند)،سندرم گولین بار (نوعی اختلال خودایمنی اعصاب)، بیماری شارکو ماری توث (نوعی بیماری ارثی که اعصاب محیطی را درگیر می‌کند)، اِم اِس یا تصلب بافت چندگانه (نوعی بیماری که مغز و نخاع را تحت تأثیر قرار داده و عدم تعادل، ضعف، و مشکلات دیگر را در پی دارد.)، بیماری‌های عضلانی که باعث ضعف عضلانی می‌شوند، گرفتگی یا فشار عصب، مانند عصب اولنار در بازو و سکته مغزی از دیگر عواملی است که سبب ضعف عضلات می‌شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments