۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۱

از هر ۶ کودک، یکی دارای اختلال تکاملی است

مدیر موسسه دانش بنیان برگزار کننده پویش هوشمند گفت: آمار دقیقی از اختلالات تکاملی در کودکان ایرانی در دسترس نیست، اما براساس اطلاعات موجود، حدود 18% از کودکان، دارای اختلال تکاملی هستند.

غلامرضا حبیبی درباره این اتفاق به خبرنگار بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)، گفت: پویش هوشمند تکامل کودک با هدف آگاهی خانواده‌های دارای فرزند زیر ۵.۵ سال، درباره پایش تکامل کودک و معرفی ابزار مناسب آن یعنی پرسشنامه سنین و مراحل تکامل (ASQ) است.

وی ادامه داد: اختلالات تکاملی از شایع‌ترین مشکلات کودکان در دنیا است که میزان شیوع آن در حال افزایش است. آمار دقیقی از اختلالات تکاملی در کودکان ایرانی در دسترس نیست، اما براساس اطلاعات موجود، حدود ۱۸% از کودکان، دارای اختلال تکاملی هستند. به عبارت دیگر از هر ۶ کودک، یک کودک، اختلال تکاملی دارد؛ از این میزان، تخمین زده می‌شود که حدود ۵۰ درصد از کودکان از جمله ۲۵ درصد کودکان طیف اوتیسم تا سن مدرسه، شناسایی نمی‌شوند.

حبیبی اضافه کرد: والدین بیشتر به رشد فیزیکی کودک توجه دارند و تکامل کودک کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. تکامل طیفی از ویژگی‌های عملکردی کودک شامل رفتار، اخلاق، ارتباط با دیگران، حرکت، درک و فراگیری و… را شامل می‌شود و با رشد جسمی، کاملا متفاوت است. والدین همانطور که به واکسیناسیون و رشد کودک توجه دارند باید به تکامل و پایش تکامل او نیز توجه کنند.

مدیر موسسه دانش بنیان برگزار کننده پویش هوشمند تصریح کرد: سرعت تکامل کودک بویژه در سه سال اول زندگی بسیار زیاد است. در سال‌های اول هر ثانیه ۷۰۰ تا هزار ارتباط عصبی جدید یا سیناپس در مغز کودک شکل می‌گیرد که اختلال در این روند، می‌تواند عوارض جبران ناپذیری را به جای بگذارد.

وی معتقد است: تشخیص زودرس و به موقع اختلال برای سلامت کودک و خانواده حیاتی است و عدم تشخیص و اقدامات به موقع می‌تواند عوارض جبران ناپذیری در سنین بعد داشته باشد. به همین دلیل استفاده از روشی معتبر برای بررسی وضعیت تکامل کودک و شناسایی بموقع اختلال احتمالی بسیار مهم است.

حبیبی گفت: تست سنین و مراحل تکامل (ASQ) از معدود آزمون‌های تشخیصی معتبر جهانی است که سال‌های متمادی در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. در ایران نیز پرسشنامه زیر نظر وزارت بهداشت به فارسی استانداردسازی شده و علاوه بر جامعیت، از اعتبار بالایی برخوردار است.

مدیر موسسه دانش بنیان برگزار کننده پویش هوشمند اضافه کرد: این آزمون برای بررسی تکامل کودک از ۲ ماهگی تا ۵ سالگی طراحی شده و حیطه‌های تکاملی اصلی را در کودک، ارزیابی می‌کند. این حیطه‌ها شامل  برقراری ارتباط،  حرکات درشت، حرکات ظریف،  حل مساله،  حیطه شخصی اجتماعی و  موارد کلی است.

وی اظهار کرد: والدین می‌توانند با تکمیل این پرسشنامه، از سیر طبیعی تکامل فرزندشان مطمئن شوند و در صورت مشاهده اختلال، به مراکز بهداشتی-درمانی مراجعه کنند.

حبیبی تصریح کرد: بر همین اساس، پویش هوشمند تکامل کودک با مشارکت شخصیت‌های علمی‌، فرهنگی، هنری و مراکز مختلف از ۱ بهمن تا ۱۵ اسفند ۹۸ به مدت ۴۵ روز به اجرا در می‌آید. هدف این پویش، آگاه‌سازی و توانمندسازی خانواده‌ها بویژه مادران دارای فرزند زیر ۵.۵ سال درباره تکامل کودک و اهمیت پایش آن و معرفی ابزار مناسب یعنی پرسشنامه سنین و مراحل تکامل (ASQ) است.

مدیر موسسه دانش بنیان برگزار کننده پویش هوشمند گفت: در این پویش، از اپلیکیشن موبایل برای تکمیل و تحلیل نتایج پرسشنامه استفاده می‌شود. این اپلیکیشن براساس برنامه ارائه شده سازمان جهانی بهداشت و یونیسف و مبتنی بر استانداردهای وزارت بهداشت از سوی موسسه توسعه دانش، پژوهش و فناوری فرزان به عنوان شرکت دانش بنیان مورد تایید معاونت علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری تهیه شده و بصورت رایگان در دسترس و قابل استفاده است.

وی تاکید کرد: کلیه خدمات و برنامه‌های این پویش به رایگان در اختیار خانواده‌ها قرار گرفته است. والدین دارای کودک زیر ۵.۵ سال برای شرکت در برنامه، می‌توانند عدد ۵ را به شماره ۱۰۰۰۶۵۴ پیامک کنند. همچنین جهت استفاده از مشاوره تلفنی رایگان، با شماره ۷۱۳۶۷ تماس بگیرند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of