۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۴

از هر هزار تولد زنده در دنیا، یک نوزاد با اختلال سندرم داون بدنیا می‌آید

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: از هر هزار تولد زنده در تمامی کشورهای دنیا، یک نوزاد با اختلالات شایع کروموزومی که مهمترین آنها، سندرم داون است، بدنیا می‌آید.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)، طرح تحقیقاتی کشوری ” تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری های کروموزومی در سه ماهه اول بارداری” ، از تاریخ اول اسفندماه سال جاری از سوی موسسه پزشکی نسل امید، با حمایت معاونت محترم تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری دانشگاه های علوم بهزیستی و توانبخشی، علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی و علوم پزشکی اصفهان و توسط موسسات پزشکی و تحقیقاتی دانشگاهی و خصوصی در ۹ استان کشور اجرا خواهد شد.

دکتر صدیقه حنطوش زاده با اشاره به شیوع اختلالات شایع کروموزومی گفت: این درحالی است که با توجه به وجود امکانات تشخیصی در کشور، مادران باردار می توانند در سه ماهه اول بارداری از وضعیت سلامتی جنین خود مطلع شوند.

وی اظهار کرد: تولد نوزادی که دچار اختلالات کروموزومی یا بیماری هایی همچون بیماری های قلبی، کلیوی و سرطان خون است ، علاوه بر اینکه بار اقتصادی و اجتماعی برای جامعه دارد، بار معنوی و مادی نیز برای خانواده ایجاد می کند، و بر این اساس، این حق والدین است که قبل از تولد فرزندشان، بدانند که جنین سالم است  و یا مبتلا به اختلال یا بیماری خاصی است، تا خودشان بتوانند در مورد ادامه بارداری، تصمیم بگیرند.

حنطوش زاده که یکی از مجریان طرح کشوری « تعیین جایگاه استفاده از آزمایش NIPT در غربالگری ناهنجاری های کروموزومی در سه ماهه اول بارداری » در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران است، افزود: مادران باردار با استفاده از طرح غربالگری ناهنجاری های کروموزومی، که شامل سونوگرافی و آزمایش خون می شود، از سلامت جنین و یا احتمال وجود اختلال مطلع می شوند.

وی ادامه داد: با تایید سلامتی جنین، بارداری بدون انجام آزمایش های تخصصی ادامه می یابد، اما درصورتی که احتمال اختلال و یا بیماری در جنین وجود داشت، مادر به مرحله انجام آزمایش های تخصصی و تشخیصی، جهت بررسی بیشتر و دستیابی به نظر نهایی و قطعی، راهنمایی می شود.

این استاد دانشگاه، با اشاره به اینکه بهترین زمان برای انجام غربالگری ناهنجاری های کروموزومی بین هفته یازدهم تا ۱۳ هفته و شش روزه گی حاملگی است، گفت: ما انتظار داریم که با انجام غربالگری که از اول اسفند ماه امسال در ۹ استان کشور آغاز می شود، حداقل بیش از ۸۰ درصد از موارد سندرم داون در میان جنین های مادران باردار، تشخیص داده شوند.

حنطوش زاده افزود: تمام خدمات و آزمایش های طرح غربالگری ناهنجاری های کروموزومی تحت پوشش بیمه ها انجام خواهد شد و پیش بینی شده است که  بیش از ۵۰ درصد مادران باردار برای انجام غربالگری، به مراکز دولتی و بیشتر از این رقم، به مراکز خصوصی مراجعه کنند.

طبق اعلام دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، جهت آشنایی مجریان این مطالعه کشوری و همچنین سایر متخصصان و کارشناسان فعال در این حوزه، همایش علمی و کارگاه‌های آموزشی مرتبط  با طرح، طی روزهای اول و دوم اسفندماه سال جاری (پنجشنبه و جمعه)، در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار می‌شود.(ایسنا)

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments